Nowy fundusz do zwalczania smogu

foto: pexels

Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych tworzy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. I jest to związana z realizacją rządowego programu walki o czyste powietrze.

Fundusz będzie finansował projekty związane z rozwojem elektromobilności oraz transportem opartym na paliwach alternatywnych. W ten właśnie sposób rząd chce zachęcić do wybierania paliw alternatywnych, m.in. energii elektrycznej, CNG, LNG oraz wodoru, a tym samym doprowadzić do ograniczania smogu. Pieniądze mają trafiać w pierwszej kolejności do miast, gdzie problem zanieczyszczeń komunikacyjnych jest największy.

Zakres projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie z FNT pozostaje bardzo szeroki. Na wsparcie mogą liczyć m.in. producenci środków transportu, samorządy inwestujące w czysty transport publiczny, wytwórcy biokomponentów, jak i podmioty chcące zakupić nowe pojazdy. Zarządzanie FNT powierzono Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dysponentem FNT będzie Ministerstwo Energii. Natomiast trzecim uczestnikiem wspierającym działanie Funduszu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który zapewni obsługę bankowa FNT.

– Powstanie funduszu przyśpieszy rozwój elektromobilności w Polsce – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w jego ocenie nawet najbogatsze państwa Europy przyjmują bardzo różne regulacje prawne, ze skrajnymi efektami, czego przykładem jest Szwecja i Holandia.

W Polsce 70 proc. smogu powstaje na skutek spalania w starych piecach niskiej jakości węgla i innych toksycznych odpadów, a udział motoryzacji w powstawaniu smogu oceniany jest na ok. 10 proc., co określa jakie powinny być priorytety, stąd też rządowy program „Czyste powietrze”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.