Niższa dynamika cen żywoności obniżyła inflację

foto: pixabay

Zmniejszenie inflacji we wrześniu wynikało z niższej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych. Nadal należy spodziewać się obniżki cen warzyw i mięsa. Wielka niewiadoma to ceny energii.

Żywność i napoje zdrożały o 6,3% r/r we wrześniu wobec 7,2% w sierpniu. Paliwa potaniały o -2,7% wobec spadku o 0,4% w sierpniu, a ceny energii były niższe o 1,6% wobec wcześniejszego ich obniżenia o 1,4%.

Główną przyczyną silnego spadku inflacji w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” było znaczące obniżenie dynamiki cen warzyw (23,9% r/r we wrześniu wobec 34,8% w sierpniu) związane z efektami wysokiej bazy sprzed roku.

– Perspektywy inflacji musimy analizować z punktu widzenia trzech elementów, to ceny żywności, nośników energii inflacji bazowej, która jest trzonem naszych wydatków na towary i usługi, a to ok. 60 proc. naszego koszyka inflacyjnego – mówi w rozmowie z MarketNews24 Krystian Jaworski, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polski.

W kierunku wzrostu inflacji CPI oddziaływała natomiast wyższa inflacja bazowa, która zwiększyła się we wrześniu do 2,3% r/r wobec 2,2% w sierpniu. Jej zwiększenie wynikało z wyższej dynamiki cen w szeregu kategorii: „łączność”, „restauracje i hotele”, „inne wydatki na towary i usługi”, „użytkowanie mieszkania (bez nośników energii)”, „zdrowie”, „odzież i obuwie” oraz „edukacja”.

Na szczególną uwagę zasługuje wyraźny wzrost inflacji w kategorii „łączność” (0,9% r/r we wrześniu wobec -0,7% w sierpniu), gdzie po raz pierwszy od kwietnia 2018 r. odnotowano dodatnią dynamikę cen.

Od początku br. inflacja bazowa pozostaje w trendzie wzrostowym, wskazując na stopniowo narastającą presję inflacyjną w polskiej gospodarce.

– Nadal należy spodziewać się obniżki cen warzyw i mięsa – ocenia K.Jaworski. – Natomiast jedną wielka niewiadomą jest to co wydarzy się na początku roku z cenami energii.

MarketNews24

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.