Nieszczęście brexitu dopiero się spotęguje

World Peace

Entuzjazmu wśród inwestorów nie widać, choć Izba Gmin poparła w pierwszym głosowaniu zgłoszony przez rząd B.Johnsona projekt ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z UE. Nie wiadomo jaki będzie finalny efekt prac w komisjach.

Nawet jeśli porozumienie zostanie przyjęte, nawet jeśli dowiemy się na jakich warunkach Wielka Brytania opuszcza UE, to nadal jest to dezintegracja gospodarcza z negatywnymi skutkami przez wiele lat.

Nastroje inwestorów nie poprawiły się co widać po kursie brytyjskiej waluty. Kurs funt to 4,94 zł, gdy najlepszy wynik z ostatnich 30 dni to 4,97 zł.

– Tu warto zwrócić uwagę na sukces Polski z ostatnich dwóch dekad, który wynika z tego, że będąc w UE jesteśmy konkurencyjni na dużym przecież europejskim rynku, a w przypadku Wielkiej Brytanii będzie się działo coś odwrotnego – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Przykładem spadek handlu zagranicznego pomiędzy Wielką Brytanią i Niemcami, postępujący od trzech lat. Porównując dane z ostatnich trzech miesięcy, to niemiecki eksport jest już niższy o 15 proc.

Gospodarcze skutki brexitu dopiero staną się dotkliwe nawet przy optymistycznym założeniu, że będzie to rozwód za porozumieniem dwóch stron.

MarketNews24

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.