Niepokojące sygnały o koniunkturze gospodarczej

foto: pixabay.com

Polska gospodarka rosła szybko w 2017 r., głównie dzięki dobrej koniunkturze europejskiej. Teraz z Europy napływają coraz mniej optymistyczne sygnały.

– W ostatnich miesiącach indeksy europejskie PMI zaczęły spadać – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Najwyższe wartości PMI dla przemysłu były w grudniu, dla usług w styczniu.

PMI indeks jest to wskaźnik wyprzedzający koniunktury w sektorze produkcyjnym w danym kraju. Powstaje on na bazie anonimowych ankiet wysyłanych do menadżerów z całego kraju, którzy odpowiadają na pytania dotyczące swojej branży. Oceniają oni jak zmieniła się sytuacja w branży w relacji do poprzedniego miesiąca pod kątem nowych zamówień, poziomu produkcji, dostaw zapasów oraz zatrudnienia. Do wyboru mają trzy stopnie oceny sytuacji jako: lepszą, gorszą lub taką samą. Indeks PMI obliczany jest jako średnia ważona z utworzonych na podstawie otrzymanych odpowiedzi subindeksów, które są korygowane o czynniki sezonowe. Odzwierciedla procentową liczbę wskazań osób, które w ankiecie określiły sytuację w branży jako lepszą lub gorszą. W uproszczeniu można powiedzieć, że gdy PMI jest na poziomie 50 pkt. oznacza to, że liczba respondentów po stronie „lepiej” i „gorzej” była taka sama.

– Schodzimy z bardzo wysokich poziomów, nie notowanych od wielu lat, a to nie musi jeszcze oznaczać jakiegoś poważnego spowolnienia – komentuje dr P.Kwiecień. – Jednak z coraz większą uwagą warto obserwować wskaźniki PMI.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.