Mieszane informacje dotyczące sporu handlowego między USA i Chinami osłabiły nastroje na globalnych rynkach akcji. Traderzy nie byli pewni, w którą stronę się zwrócić, zwłaszcza w świetle pogłosek, że faza pierwsza umowy handlowej może zostać uzgodniona dopiero w 2020 r.
W porannej gazecie China South Morning Post poinformowano, że rząd USA może opóźnić wprowadzenie nowych taryf na import chiński w planowanych na przyszły miesiąc, jeśli nie dojdzie do podpisania umowy przed terminem ich wprowadzenia. Jest całkiem możliwe, że obie te wiadomości zostały opublikowane z premedytacją, aby uzyskać reakcję drugiej strony. W tym tygodniu dużo było dyskusji i niewiele konkretnych wiadomości o tym, co się dzieje, więc inwestorzy nie pałali zbyt dużym optymizmem. Wczorajszy dzień malował się nieco gorzej, ponieważ akcje straciły na wartości, ale gdyby inwestorzy naprawdę bali się konfliktu handlowego, giełdy notowały by znacznie większe spadki.
Chiny twierdziły, że rząd USA ingeruje w ich sprawy związane z sytuacją w Hongkongu. Pekin uważa, że USA powinny dbać o własne interesy, a ruch USA może cofnąć postępy w rozmowach handlowych. Rosnące niepokoje w Hongkongu budzą obawy, ale jest mało prawdopodobne, aby Pekin łatwo uległ USA w tym temacie.
Amerykańska gospodarka opublikowała wczoraj mieszane dane. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 227 000, a raport z poprzedniego tygodnia został skorygowany z 225,000 do 227 000 – to najwyższy odczyt od pięciu miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, amerykański rynek pracy jest w bardzo dobrym stanie, ale inwestorzy będą uważnie obserwować kolejny raport o zatrudnieniu poza rolnictwem. Obecny raport dotyczący domów wyniósł 5,46 mln, co stanowi wzrost o 1,9% w ciągu miesiąca i wiąże się z dużym wzrostem w porównaniu z całym 2019 r.
Rynek ropy naftowej wzrósł wczoraj, ponieważ inwestorzy byli zaniepokojeni podażą po tym, jak Rosja zasygnalizowała, że poprze wezwanie OPEC do przedłużenia cięć produkcji. Członkowie OPEC spotkają się w przyszłym miesiącu. Grupa ma głosować za utrzymaniem cięć produkcji. Globalna gospodarka ostygła i istnieje obawa, że popyt na ropę zmniejszy się, a z kolei producenci ropy chcieliby wspierać rynek.
Dzisiaj między 9:15 a 9:30 poznamy publikacje raportów PMI dla produkcji i usług z kilku krajów europejskich. Francuskie raporty mają wynieść odpowiednio 50,9 i 53. Oczekuje się, że niemiecka produkcja wyniesie 42,9, a raport dotyczący usług 52. W Wielkiej Brytanii odczyty mają wynieść odpowiednio 49 i 50.
Niepewność związana z Brexitem spowodowała złe nastroje gospodarcze w Wielkiej Brytanii, co przyczyniło się do zmniejszenia inwestycji. Dzisiejsze raporty dostarczą lepszej informacji o kondycji brytyjskiej gospodarki.
O 14:30 Kanada opublikuje najnowszy raport dotyczący sprzedaży detalicznej. Oczekuje się, że odczyt wykaże spadek o -0,1%, a raport, który wyklucza sprzedaż automatyczną, powinien wzrosnąć o 0,1%. Odczyty dadzą nam informację na temat aktywności konsumentów w Kanadzie.
EURUSD – notowania rosną od ponad miesiąca i dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,1043, możliwy jest retest 1,1100. Spadek poniżej 1,1041 może oznaczać, że para przechodzi w szerszy trend spadkowy, dla którego celem może być 1,0879.
GBPUSD – para pozostaje w ruchu wzrostowym, a wyraźne przełamanie w górę 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą zatrzymać się w okolicy 200-dniowej MA przy 1,2704.
EURGBP – para pozostaje w trendzie spadkowym, więc poziom 0,8471 może być kolejnym celem. Przełamanie powyżej 0,8760 może skierować kurs na 50-dniową MA przy 0,8719.
USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 108,28, celem może być 110,00. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.
FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 19 punktów do 7,257.
DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 28 punktów do 13,165.
CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 9 punktów do 5,890.
Sentyment rynkowy CMC Markets:
Germany 30 – na niemieckim indeksie w dalszym ciągu przeważają pozycje krótkie. Stanowią one obecnie 67% wartości, podczas gdy jeszcze wczoraj wieczorem wartość ta była o 3 punkty procentowe większa. Również o 3 punkty procentowe zmniejszyła się Ilość Klientów z pozycjami krótkimi i wynosi obecnie 67%
Ropa Brent– na ropie Brent 81% wartości pozycji stanowią pozycje nastawione na wzrosty. Pozycje takie posiada 63% Klientów przeprowadzających transakcje na tym instrumencie. Odmienne są statystyki dla Ropy WTI, gdzie aż 95% wartości stanowią pozycje spadkowe.
Indeks GBP (CMC Markets) – zawirowania wokół wyborów w Wielkiej Brytanii i „brexitowej sagi” odzwierciedlone są w pozycjach Klientów CMC Markets. 67% z nich posiada na indeksie funta otwarte pozycje długie, jednak pod względem wartości przeważają pozycje nastawione na spadek wartości szterlinga (70%).
David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis