Niemcy dołują coraz mocniej

foto: serwis agencyjny MondayNews™

Notowania złotego lekko odreagowują ostatnie wzrosty. Rekordowy spadek zamówień w niemieckim przemyśle. Pozytywne odczyty indeksów ISM za Oceanem. Premier May rusza na podbój Brukseli.
Rynek cierpi w bieżącym tygodniu na niedostatek impulsów do handlu i zmniejszoną aktywność inwestorów z Azji. Na szerokim rynku powoli, ale konsekwentnie umacnia się dolar, przez co kontynuowane odreagowanie ostatnich wzrostów na parach powiązanych ze złotym. Spotkanie D. Trump’a z prezesem Fed, J. Powell’em, przeszło bez większego echa. Natomiast zaległe orędzie prezydenta USA o stanie państwa również nie dostarczyło żadnych niespodzianek.

Zgodnie z oczekiwaniami poruszone w nim zostały tematy negocjacji handlowych z Chinami oraz budowy muru na granicy z Meksykiem, co potwierdziło realne zagrożenie kolejnego zawieszenia rządu federalnego za 10 dni. Ponadto, D. Trump ogłosił, że w dniach 27-28. lutego spotka się w Wietnamie z przywódcą Korei Płn. Z danych makro warto wspomnieć o raportach ISM, pokazujących, iż największa gospodarka świata trzyma się całkiem nieźle. Szczególnie zaskoczył odczyt indeksu dla przemysłu, wskazujący na wzrost aktywności w tym sektorze. Tego samego nie można powiedzieć o czołowym przedstawicielu Strefy Euro. Zamówienia w niemieckim przemyśle zanurkowały w grudniu aż o 7% rdr(prognoza -5,7%), czyli najmocniej od 2012r., po spadku o 3,4% miesiąc wcześniej.

Po kilku dniach przerwy na tapetę powraca sprawa Brexitu. Premier May rusza do Brukseli z misją przekonania europolityków do zaakceptowania zmian w kwestii irlandzkiej granicy oraz, jak się spekuluje, odroczenia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE o 2 miesiące. Liczba „2” zapewne nie jest tutaj przypadkowa, gdyż właśnie pod koniec maja odbędą się wybory do Europarlamentu. Nowe rozdanie mogłoby przynieść zmianę stanowiska Brukseli i okazać się korzystne dla Londynu. Tymczasem kolejne głosowanie brytyjskiego parlamentu nad ustawą ws. Brexitu odbędzie się za tydzień. W kraju RPP tradycyjnie nie dokonała zmiany stóp procentowych, a za moment rozpocznie się konferencja po posiedzeniu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:45):
CHF/PLN – 3,7655 / 3,7977
EUR/PLN – 4,2803 / 4,3113
USD/PLN – 3,7583 / 3,7881
GBP/PLN – 4,8680 / 4,9161
EUR/USD – 1,1323 / 1,1419

Michał Sikora

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.