Nawet 200 tys. złotych i półroczne wsparcie ekspertów czeka na innowacyjne startupy

Do 30 listopada br. młodzi przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do czwartej rundy Akceleratora Innowacji Przemysłowych IndustryLab. Półroczny program akceleracji daje startupowi dostęp do bezzwrotnego grantu w kwocie do 200 tys. zł, a także do doradztwa biznesowego i technologicznego o wartości 50 tys. zł. Umożliwia też współpracę z wybranym odbiorcą technologii – dużym i znanym graczem rynkowym, oferującym wsparcie oraz zasoby do testowania własnych pomysłów. To również szansa na przyspieszenie prac nad udoskonaleniem innowacyjnych produktów lub usług. Mogą nimi być prototypy, technologie, systemy czy optymalizacje procesów produkcyjnych.

Akcelerator Innowacji Przemysłowych IndustryLab to projekt realizowany przez poznańską spółkę DGA. Jest współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ze środków Unii Europejskiej. Obecnie na rynku trwa nabór do czwartej rundy programu.

– Każdy zakwalifikowany startup otrzyma wsparcie na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim będzie to dofinansowanie w formie bezzwrotnego grantu w kwocie do 200 tys. zł. To w znaczący sposób może wesprzeć rozwój oferowanego rozwiązania. Natomiast dostęp do doradztwa biznesowego i technologicznego o wartości 50 tys. zł pomoże młodemu przedsiębiorcy wypracować odpowiedni model działania – mówi Anna Szymańska, Wiceprezes Zarządu DGA S.A.

Uczestnictwo w półrocznym programie akceleracyjnym wiąże się również z intensywną współpracą z wybranym odbiorcą technologii. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie prac nad udoskonaleniem i przetestowaniem własnych innowacyjnych produktów lub usług. Mogą to być nowe technologie, systemy opłacalne dla przemysłu i optymalizacje procesów produkcyjnych.

– W sferze naszych zainteresowań znajdują się wszystkie projekty, które mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania oraz rozwoju naszych partnerów. Reprezentują oni takie branże, jak Smart City, Przemysłowy Internet Rzeczy czy Biogospodarka. Zgłaszane rozwiązania powinny też wpisywać się w działy tematyczne Krajowych Inteligentnych Specjalizacji – informuje Joanna Juszczyszyn-Klimek, Dyrektor Departamentu Zarządzania Projektami w DGA S.A.

Grono odbiorców technologii, zainteresowanych współpracą ze startupami, tworzy kilkanaście dużych firm z całej Polski. Wśród nich jest m.in. Solaris Bus & Coach sp. z o.o. oraz H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. To również CELSA Huta Ostrowiec, MPWiK S.A. i AQUANET S.A. Przedsiębiorstwa te oferują możliwość udostępnienia swoich zasobów, w tym parku maszynowego oraz unikalnej wiedzy specjalistów. To także zaplecze niezwykle pomocne w działaniach związanych z opracowaniem i testowaniem innowacyjnych pomysłów.

– Trzeba również podkreślić, że po zakończeniu udziału w programie wszystkie prawa do projektu rozwijanego w trakcie akceleracji, jak również do wypracowanych w tym czasie rezultatów, pozostają własnością wyłącznie startupu – zaznacza Wiceprezes Szymańska.

Eksperci z IndustryLab mogą też pochwalić się właśnie zakończoną drugą rundą programu, która dostarczyła na rynek wiele innowacyjnych rozwiązań, np. całkowicie biodegradowalne materiały kompozytowe czy narzędzia do zdalnego i automatycznego monitoringu maszyn. W efekcie ponad 20 startupów zostało w pełni przygotowanych do rozpoczęcia współpracy z dużym przemysłem.

– Biorąc pod uwagę poprzednie rundy, od nowych uczestników oczekujemy przede wszystkim rozwiązań innowacyjnych i dopasowanych do potrzeb odbiorców technologii. Najważniejsze jest to, aby miały realną szansę na opracowanie i pilotażowe wdrożenie w obecnym czasie, tj. przypadającym na pandemię. Aktualnie mamy jeszcze 10 wolnych miejsc – stwierdza Joanna Juszczyszyn-Klimek.

Zgłoszenie może wysłać istniejący już na rynku startup bądź osoba planująca założenie firmy. Warunkiem udziału w projekcie jest też posiadanie statusu mikrofirmy lub małego przedsiębiorstwa, działającego w formie spółki kapitałowej nie dłużej niż 5 lat, z siedzibą w Polsce.

Kandydaci mogą zgłaszać się do 30 listopada 2020 roku poprzez formularz online, znajdujący się pod linkiem http://www. industrylab.pl/nabor.


Więcej szczegółów o programie IndustryLab:

http://www.industrylab.pl/

https://www.dga.pl/projekty-unijne/akcelerator-innowacji-przemyslowych-industrylab-ii


***

Organizator projektu

DGA S.A. z siedzibą w Poznaniu działa na rzecz rozwoju gospodarczego i innowacyjności od 1990 roku. Oferuje mikrofirmom i małym przedsiębiorcom dedykowane programy, oparte m.in. na wsparciu doradczym i mentorskim. Inwestuje też w nowe przedsięwzięcia biznesowe, stale poszerzając obszar swojej działalności. Prowadzi także działania związane z pozyskiwaniem projektów inwestycyjnych, ich wdrażaniem i komercjalizacją oraz nadzorem. Posiada własne środki finansowe na inwestycje. Od 2004 roku akcje DGA są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Spółka oferuje szeroki zakres kompetencji i rozwiązań klientom działającym w różnorodnych branżach w całej Polsce. Konsekwentnie rozszerza swoją ofertę poprzez nieustanny rozwój kompetencji oraz budowę Grupy Kapitałowej DGA. Oferuje ona kompleksową obsługę podmiotów w takich dziedzinach, jak projekty unijne, doradztwo gospodarcze, zarządcze, finansowe, badania rynku, usługi audytorskie, wsparcie dla podmiotów z problemami i szkolenia.

 

***

   W RAZIE DODATKOWYCH PYTAŃ PROSIMY O KONTAKT:

Joanna Juszczyszyn-Klimek
Dyrektor Departamentu Zarządzania Projektami w DGA S.A.

t:          +48 609 476 300

e:         joanna.klimek@dga.pl

w:        www.industrylab.pl

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.