Najpopularniejsze akcje w Polsce i na świecie wśród klientów Saxo w 2018 r.

foto: pixabay

Saxo Bank, lider segmentu fintech, specjalizujący się w transakcjach i inwestycjach z wykorzystaniem różnorodnych aktywów, opublikował listę najpopularniejszych akcji wśród klientów banku w 2018 roku w skali globalnej, a także w Polsce.

Dla inwestorów i traderów ubiegły rok był burzliwy ze względu na nowe rekordowe maksima przy równoczesnym gwałtownym wzroście zmienności. W efekcie pojawiały się korzystne okazje inwestycyjne, a równocześnie wzrosło znaczenie odpowiedniego zarządzania ryzykiem i dywersyfikacji portfela.

– Początek 2018 r. był szalony: styczeń okazał się najlepszym miesiącem od kilkudziesięciu lat, natomiast w lutym zapanował chaos. Później sytuacja stała się jeszcze bardziej zaskakująca. Amerykański rynek akcji ponownie zaczął błyskawicznie rosnąć, odzyskując ponad połowę strat, i wydawał się solidny do połowy marca, kiedy to nastąpiła kolejna wyprzedaż sięgająca minimów z lutego. Mimo iż rynek był bliski paniki, sytuacja ustabilizowała się i amerykańskie akcje zdołały we wrześniu odnotować nowe rekordowe maksima pomimo coraz większych napięć na linii Pekin-Waszyngton – pisze Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku.

– Na rynkach wschodzących pojawiły się jednak pęknięcia, ponieważ chińskie akcje zaczęły spadać, a mocniejszy dolar i wyższe ceny ropy negatywnie wpływały na konsumentów na tych rynkach. Miał miejsce szybki spadek nastrojów, przez co indeks S&P 500 w najgorszym momencie stracił aż -20,2%. Na pogorszenie nastrojów wpłynęła również agresywna polityka Trumpa wobec Chin – dodaje Garnry.

Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku uważa, że w skali globalnej klienci Saxo koncentrowali się przede wszystkim na akcjach największych amerykańskich spółek technologicznych, które miały kluczowe znaczenie dla giełdy amerykańskiej do czasu korekty w październiku i które wielu inwestorów i zarządzających funduszami uznawało za akcje defensywne: „innymi słowy, bez względu na sympatię dla Facebooka lub jej brak, potrzebowali akcji tej spółki w swoich portfelach. Poza akcjami amerykańskich spółek technologicznych w głównej piątce znalazła się również spółka Alibaba, co wyraźnie wskazuje, że coraz więcej inwestorów zwraca się w kierunku giełdy chińskiej. Biorąc pod uwagę znaczne dyskonto akcji chińskich spółek technologicznych spowodowane wojną handlową i spowolnieniem gospodarczym w Państwie Środka, inwestorzy najprawdopodobniej równie chętnie będą lokować w nich swoje środki w tym roku”.

Najpopularniejsze akcje w Saxo Banku w skali globalnej (zysk w % w 2018 r.)

Facebook Inc. (-25,7%) – W 2018 r. akcje tej spółki straciły na wartości 25,7% – dla Facebooka był to istny annus horribilis, a skandal gonił skandal. Inwestorzy coraz bardziej niepokoją się o przyszły wzrost zysków, ponieważ założyciel i prezes spółki Mark Zuckerberg zasugerował, że marże najprawdopodobniej znajdą się pod presją, gdyż spółka zwiększa obecnie swoje inwestycje w bezpieczeństwo platform. Wydatki kapitałowe od 2015 r. wzrosły o niemal 400%, prześcigając wzrost przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. W efekcie wycena Facebooka została obniżona do poziomów zbliżonych do średniej wartości na indeksie S&P 500. Można przyjąć tezę, że Facebook ostatecznie dojrzał zarówno jako technologia, jak i jako spółka notowana na giełdzie. W tym roku akcje Facebooka najprawdopodobniej w dalszym ciągu będą uważnie obserwowane, ponieważ jest to nadal jedna z najsilniejszych współczesnych marek konsumenckich, ale także ze względu na fakt, iż znajduje się na celowniku organów regulacyjnych i polityków, którzy liczą, że dzięki temu zyskają cenne populistyczne punkty u elektoratu.

Amazon.com Inc. (+28,4%) – dla „sklepu ze wszystkim” 2018 r. ponownie okazał się korzystny: akcje zyskały na wartości 28,4%, a zysk i przychody w dalszym ciągu rosły w odpowiednim tempie. W IV kwartale nastąpiła jednak zmiana nastrojów, ponieważ akcje spółki odnotowały największy spadek od 2016 r. (o 26,2%) w miarę, jak inwestorzy zaczęli uwzględniać w wycenach niższy wzrost. Stałym tematem w 2018 r. były regulacje i kontrola praktyk biznesowych Amazonu i tendencja ta najprawdopodobniej utrzyma się również w 2019 r. Inwestorzy zaczęli się również ostatnio obawiać o działalność międzynarodową spółki, która nie rozwija się w tak szybkim tempie, jak na terytorium Stanów Zjednoczonych i wykazuje mniejszą rentowność. Amazon to powszechnie uznana marka wśród inwestorów detalicznych, dlatego należy się spodziewać, że w 2019 r. akcje tej spółki będą ponownie cieszyć się popularnością.

Alibaba Group Holding Ltd. (-20,8%) – 2018 r. nie był najlepszy ani dla Chin, ani dla chińskich spółek. Alibaba, największa spółka Państwa Środka z branży e-commerce, w ubiegłym roku odnotowała spadek cen akcji o 20,8% ze względu na coraz to nowe dowody na spowolnienie chińskiej gospodarki spowodowane różnorodnymi czynnikami, w tym taryfami celnymi na towary eksportowane do Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy już od dawna postrzegali tę spółkę jako sposób na uzyskanie dostępu do szybko rozwijającej się chińskiej gospodarki konsumpcyjnej. Ze względu na znaczenie wzrostu gospodarczego w Chinach należy się spodziewać znacznego zainteresowania akcjami chińskich spółek również w 2019 r.

Tesla Inc. (+6,9%) – spółka najprawdopodobniej nie ma sobie równych, jeśli chodzi o budowanie napięcia i generowanie nowych doniesień medialnych niczym na taśmie produkcyjnej. Akcje zyskały na wartości 6,9%, jednak droga do tego wzrostu była być może jedną z najbardziej burzliwych, ponieważ cena akcji wahała się pomiędzy 244,59 i 387,46 w miarę, jak inwestorzy stale usiłowali uzyskać informacje na temat wzrostu i wyjaśnić niepokojące pogłoski na temat sytuacji finansowej spółki. Biorąc pod uwagę, że słynny założyciel Tesli, Elon Musk, jest przedmiotem kolejnych doniesień medialnych, przewidujemy, że w 2019 r. nastąpi ciąg dalszy pozytywnych i negatywnych dramatów w odniesieniu do Tesli, ponieważ spółka rozpoczyna dostawę Modelu 3 na rynek europejski, a pod koniec roku chce rozpocząć produkcję tego modelu w Chinach.

Apple Inc. (-6,79%) – dla dotychczasowego faworyta i spółki, która mogła sobie pozwolić na wszystko, 2018 r. okazał się punktem zwrotnym. Akcje Apple straciły na wartości 6,8% po pierwszych doniesieniach, że popyt na nowe modele iPhonów okazał się niższy, niż przewidywano. Kulminacją było zaskakujące obniżenie prognozowanych przychodów na początku stycznia, kiedy to prezes spółki, Tim Cook, przyznał, że popyt był niższy, niż przewidywano, w szczególności w Chinach, kluczowym rynku dla przyszłego wzrostu. Ze względu na fakt, iż w 2019 r. głównym tematem wśród inwestorów będą właśnie Chiny, Apple z ekspozycją na tamtejszy rynek z pewnością pozostanie pod ścisłą obserwacją.

Najpopularniejsze akcje wśród polskich klientów Saxo

– Ewolucja giełdy w 2018 roku nie przebiegała tak, jak przewidywano. Zauważyliśmy, że nasi polscy klienci koncentrowali się na innych aspektach niż klienci na innych obsługiwanych przez nas rynkach. Przede wszystkim skupiali się na papierach wartościowych notowanych na giełdzie amerykańskiej, obejmujących zarówno akcje wzrostowe, jak i niedoszacowane spółek z różnych sektorów (chemia, media, sprzęt komputerowy itp.). – pisze Christopher Dembik.

– Pięć najpopularniejszych akcji wśród polskich klientów to: Western Digital Corp., The Chemours Co., grupa kapitałowa Expedia, MPLX LP oraz Comcast Corporation – klasa A. Podwyższenie statusu Polski do poziomu rynku rozwiniętego we wrześniu ubiegłego roku nie wydawało się szczególnie wpłynąć na zainteresowanie naszych klientów rynkiem lokalnym – dodaje Dembik.

Christopher Dembik tak opisuje 5 najpopularniejszych akcji wśród polskich klientów Saxo:

Western Digital i The Chemours to dwie spółki, dla których końcówka roku okazała się trudna ze względu na niepewność dotyczącą ich głównego modelu biznesowego, w szczególności w odniesieniu do cen pamięci NAND w przypadku Western Digital i obaw dotyczących północnoamerykańskiego przemysłu bazującego na dwutlenku tytanu w przypadku The Chemours.

Z drugiej strony bardzo dobrze z problemami na rynku amerykańskim poradziła sobie grupa kapitałowa Expedia, przede wszystkim ze względu na wzrost w segmencie wynajmu krótkoterminowego – HomeAway – który wygenerował solidne zyski. Inwestorzy odczuli ulgę, że spółka wreszcie zaczyna odnosić korzyści z przeprowadzonego trzy lata temu zakupu tej strony internetowej oferującej zestawienie ofert dla turystów.

MPLX LP jest na czwartym miejscu pod względem popularności. Ta amerykańska spółka specjalizuje się w infrastrukturze energetycznej i może w tym roku ponownie przyciągnąć uwagę inwestorów ze względu na zapowiedź ewentualnych kolejnych przejęć. Ostatnia transakcja miała miejsce we wrześniu 2018 r., kiedy MPLX nabyła Pin Oak Holdings za 450 mln USD.

Polscy klienci inwestowali również w akcje Comcast Corporation klasy A; spółka ta jest na bardzo dobrej pozycji w amerykańskiej branży medialnej, ale także w niektórych krajach europejskich, takich jak Włochy czy Niemcy. W 2018 r. cena akcji spadła w efekcie październikowej korekty i obaw dotyczących przyszłych stóp procentowych pod koniec roku, jednak fundamenty spółki są nadal solidne i cena akcji powróciła do bardziej atrakcyjnego przedziału 30 USD.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.