NA ŚWIECIE JUŻ TNĄ ETATY, W POLSCE NA RAZIE NIE JEST ŹLE NA RYNKU PRACY

Warszawa, 19.12.2022 r.

NA ŚWIECIE JUŻ TNĄ ETATY, W POLSCE NA RAZIE NIE JEST ŹLE NA RYNKU PRACY

Wysoka inflacja i kryzys gospodarczy wymusza cięcia etatów. Blisko co druga firma na świecie wstrzymała rekrutacje lub rozpoczęła redukcję etatów. W Polsce tylko 20 proc. wstrzymało zatrudnienie, a to oznacza, że w dalszym ciągu więcej pracodawców boryka się z problemem jak skutecznie zatrudnić niż czy zwalniać. Jak dzięki voicebotom można zwiększyć aż czterokrotnie liczbę przetwarzanych aplikacji w rekrutacji?

W obliczu spowolnienia gospodarczego aż dziewięciu na dziesięciu prezesów firm działających globalnie, spodziewa się kryzysu w ciągu najbliższego roku. W efekcie, blisko 40 proc. globalnych firm skłania się do wstrzymywania zatrudnienia lub redukcji etatów, a blisko połowa rozważa jego zmniejszenie w ciągu najbliższych miesięcy, wynika z badań KPMG. Na szczęście, mniej pesymistyczny obraz dotyczy polskiego rynku pracy. W Polsce tylko co czwarty menedżer oczekuje recesji, a jedynie co piąty wstrzymał rekrutację. Jak zatem, menedżerowie HR działający na rodzimym rynku w dalszym ciągu mający ręce pełne roboty, mogą skutecznie wyłapywać najlepszych kandydatów i jednocześnie ograniczać koszty działań HR?

Inteligentny asystent głosowy

HR Voicebot to oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, dzięki któremu rekruterzy mogą obsadzać wakaty zgodnie z założonymi deadlinami, przy niższym koszcie oraz mniejszym wykorzystaniu zasobów pracodawcy. W jaki sposób? Poprzez automatyzację najbardziej czasochłonnych etapów procesu rekrutacji: selekcja CV, rozmowy telefoniczne, planowanie rozmów kwalifikacyjnych, informacja zwrotna dla kandydatów, wprowadzanie danych HRM oraz raportowaniu. Nie należy zapominać także o tym, że voicebot skontaktuje się z każdym kandydatem natychmiast po jego zgłoszeniu. A pracodawca docierając do kandydatów wcześniej niż ktokolwiek inny, uzyskuje dostęp do szerszej puli kandydatów i podpisuje umowy z najlepszymi.

Czym zajmuje się automatyzacja rekrutacji?

Początkowe etapy procesu rekrutacji wymagają od rekrutera wielu rutynowych czynności. Z wewnętrznych danych APIFONICA wynika, że kierownik ds. rekrutacji potrzebuje średnio 14 minut na rozpatrzenie jednego podania o pracę. Jeśli ma się do czynienia z setkami CV miesięcznie, te minuty sumują się w tygodnie, a nawet miesiące pracy. W pewnym momencie wstępna selekcja kandydatów może pochłonąć 60-70% czasu pracy rekrutera. W przeciwieństwie do człowieka, voicebot może przetwarzać tysiące aplikacji o pracę jednocześnie. Kontaktuje się z każdym kandydatem natychmiast po złożeniu przez niego aplikacji, maksymalnie w 5 minut choć w praktyce jest to już po minucie lub dwóch. Następnie, przeprowadza wywiad telefoniczny na podstawie stworzonego wcześniej przez HR-owoców skryptu.

Oprócz weryfikacji kluczowych kompetencji zdefiniowanych przez firmę, voicebot pełni też ważną rolę informacyjną, przekazując najważniejsze dane o stanowisku pracy, warunkach zatrudniania i następnych krokach w procesie rekrutacji. Pełen raport z rozmowy jest umieszczany w systemie ATS, na podstawie którego rekruter decyduje o dalszej weryfikacji kompetencji poszczególnych kandydatów.

Voicebot w praktyce

Weegree jest agencją pośrednictwa pracy dla pracowników fizycznych z klientami z Polski, Belgii, Holandii czy Niemiec. Ich kluczowe wartości firmowe to rzetelność, wysoka jakość i indywidualne podejście do każdego kandydata. Powyższe czynniki i istniejące zasoby spowodowały, że firma napotkała problem ze skalowaniem działania. Menedżerowie planowali zainwestować więcej w reklamy na Facebooku, ale jednocześnie nie mogli poradzić sobie z duża ilością przychodzących zapytań. Ponadto nie mieli systemu CRM, w którym można by śledzić wszystkie te zapytania i ich postęp rozmów z kandydatami. Firma potrzebowała szybkiego rozwiązania do wdrożenia, które można by zintegrować z kontem Facebook Ads.

–             Wspólnie z klientem stworzyliśmy voicebota zadającego kluczowe pytania, które menedżerowie Weegree zazwyczaj wykorzystują do wstępnej kwalifikacji przychodzących aplikacji. Dzięki płynnej integracji panelu Apifonica z tzw. low code lub no code systemami automatyzacji, połączyliśmy skrypt voicebota z formularzem dla kandydatów do pracy na koncie Facebook Ads klienta. – mówi Bartosz Malinowski, Head of Voicebot Departmant w APIFONICA.com. – Dzięki temu nasz inteligentny asystent głosowy mógł wstępne kwalifikować kandydatów do pracy, zaraz po wysłaniu przez nich aplikacji. Stworzyliśmy również raporty online, w którym klient może w każdej chwili sprawdzić status poszczególnych kandydatów lub inne istotne szczegóły rekrutacji. Dodatkowo, skonfigurowaliśmy przesyłanie odpowiedzi do wewnętrznego systemu CRM klienta za pomocą API. – dodaje Malinowski z APIFONICA.

Inteligentny asystent głosowy Apifonica pomógł firmie Weegree w płynnym skalowaniu działań rekrutacyjnych, obsługując zwiększone ilości przychodzących aplikacji rekrutacyjnych. Voicebot zautomatyzował wstępną kwalifikację leadów, co pozwoliło firmie na szybsze przetwarzanie większej ich liczby. W ciągu roku od wdrożenia voicebota, liczba aplikacji przetwarzanych przez firmę wzrosła aż 4-krotnie. Automatyzacja odciążyła również pracowników od rutynowej pracy na rzecz innych, bardziej kreatywnych zadań, co zwiększyło ich produktywność i motywację. Inteligentny asystent głosowy zaoszczędził czas menedżerów, dzięki czemu pozwolił zmniejszyć koszty działań HR-owych, a także firmowych.

Więcej na temat voicebota rekrutacyjnego, przeczytasz na https://www.apifonica.com/

***

O APIFONICA

Rozwiązania Apifonica pomagają firmom zautomatyzować komunikację w działach HR, sprzedaży i obsługi klienta. Rozwiązania te można dostosować do każdej skali działalności i specyfiki firmy: od podstawowej automatyzacji powiadomień głosowych i tekstowych po kompleksowe rozwiązania w pełni zintegrowane z systemem IT, wyposażone w Voicebota napędzanego przez sztuczną inteligencję, inteligentne raportowanie i automatyzację przepływu pracy.

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.