Na co zwracać uwagę, kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Foto: Igor Trepeshchenok / http://barnimages.com/

Przygotowując oferty sprzedaży mieszkań, ich właściciele eksponują zalety, chcąc czasem ukryć mankamenty. Jeżeli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego, pozostaje Ci wykazać się przezornością. Sprawdź, co należy zweryfikować przed zakupem mieszkania, aby uniknąć kłopotów.

Księga wieczysta – źródło informacji o nieruchomości

Podstawowym dokumentem, do którego należy zajrzeć przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego, jest księga wieczysta. To rejestr publiczny prezentujący stan prawny nieruchomości. Poznasz dzięki niemu wiele cennych informacji, w tym przede wszystkim:

  • kto jest właścicielem mieszkania – jeżeli nie korzystasz z pomocy pośrednika przy zakupie lokalu, koniecznie zweryfikuj, czy rozmawiasz z osobą upoważnioną do jego sprzedaży,
  • czy na nieruchomości zostały ustanowione hipoteki – jeżeli tak, to z księgi wieczystej dowiesz się, na rzecz kogo i w jakiej wysokości,
  • czy do księgi zostało wpisane prawo dożywocia na rzecz osoby trzeciej – osoba wskazana w umowie dożywocia ma prawo dożywotnio przebywać w lokalu,
  • o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości – to znak, że sprzedający ma długi i jego majątek został zajęty przez komornika sądowego,
  • o wzmiankach, które oznaczają, że do sądu wpłynął wniosek o wpis do księgi wieczystej, który nie został jeszcze rozpatrzony.

Numeru księgi wieczystej nie znajdziesz w ogłoszeniu, otrzymasz go jednak bezpośrednio po kontakcie ze sprzedającym lub jego pełnomocnikiem.

Nie masz doświadczenia w czytaniu księgi wieczystej? Nie ryzykuj – skontaktuj się z prawnikiem. Alternatywą jest skorzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości. Po przeanalizowaniu zapisów księgi wieczystej, wskaże Ci on ewentualne pułapki, na które będzie trzeba uważać.

Czy właściciel mieszkania ma długi czynszowe i zobowiązania podatkowe?

Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego trzeba koniecznie sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel mieszkania go nie zadłużył. Jeżeli przysługuje mu spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu wystarczy, że udasz się w tym celu do spółdzielni mieszkaniowej. Na podstawie otrzymanego od właściciela upoważnienia powinieneś otrzymać wszystkie niezbędne informacje. Wystąp również o zaświadczenie, że lokal nie jest zadłużony. Zadbaj przy tym o ustalenie daty rozliczeń za media, aby nie płacić za czas, w którym nie przebywałeś w lokalu i z niego nie korzystałeś.

Trochę więcej pracy czeka Cię, jeżeli chciałbyś kupić lokal należący do obecnego lub byłego przedsiębiorcy. W tej sytuacji należy przede wszystkim zweryfikować, czy właściciel na bieżąco regulował zobowiązania podatkowe. Na nieruchomości mogły też zostać ustanowione hipoteki przymusowe na rzecz choćby ZUS czy urzędu celnego.

Kwestie meldunkowe – ustrzeż się niechcianych lokatorów

Najczęściej bywa tak, że właściciel mieszkania nie jest jedyną osobą korzystającą z nieruchomości – w lokalu są zameldowani również jego najbliżsi. Ci z kolei mogą być skonfliktowani z właścicielem, co dla Ciebie – jako kupca – może oznaczać spore kłopoty. Jak ich uniknąć? Wystarczy zażądać wymeldowania wszystkich osób z mieszkania. Aby dobrze się zabezpieczyć, należy posiadać stosowny dokument urzędowy w dniu zakupu lokalu.

Uzgodniłeś z poprzednim właścicielem mieszkania, że wyprowadzi się on wraz z rodziną jakiś czas po podpisaniu aktu notarialnego? Zadbaj, aby w dokumencie tym znalazł się stosowny zapis, najlepiej pod rygorem egzekucji. W przeciwnym razie może się okazać, że zamieszkanie w nowo zakupionym lokalu będzie utrudnione, pomimo bycia jego jedynym właścicielem.

Sprawdź stan techniczny lokalu i budynku

Część osób kupujących mieszkania z rynku wtórnego docenia fakt, że można się do nich wprowadzić natychmiast po zakupie. Czasem jednak nowy właściciel ma własny pomysł na aranżację lokalu i decyduje się na remont. Wówczas też może się okazać, że nieruchomość posiada wady ukryte, a ustalony budżet remontowy nie pokryje wszystkich wydatków. Jak ustrzec się przed takim scenariuszem?

Kupując mieszkanie, zadbaj o korzystne dla Ciebie zapisy dotyczące rękojmi (w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego może ona być ograniczana w umowie). Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z pomocy fachowców – firm lub osób oferujących kontrole techniczne nieruchomości. Zatrudniony przez Ciebie specjalista dokładnie sprawdzi stan techniczny zarówno samego mieszkania, jak i całego budynku – to najprostszy sposób, aby uniknąć zbędnych, nieprzewidzianych kosztów.

Źródło: Home Broker

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.