Możliwości w państwach startupowych

foto: pexels

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro, analizuje:

 

MAŁE JEST PIĘKNE: Najmniejsze państwa świata są źródłem części najbardziej innowacyjnych firm i najlepszych zwrotów z inwestycji, ale są często pomijane. Spośród 195 państw, zaledwie 5 stanowi 75 proc. wartości globalnych rynków kapitałowych. Małe i otwarte gospodarki zmuszone są często do innowacyjności i elastyczności. Skorzystały z tego, że nowa ekonomia skupia się coraz mniej na surowcach naturalnych, a coraz bardziej na wiedzy. Nasz indeks Państw Startupowych zestawia pięć krajów najlepszych pod kątem przyjazności dla startupów, konkurencyjności ekonomicznej oraz łatwości prowadzenia działalności biznesowej. Ich wzrost PKB jest 70 proc. powyżej średniej światowej minionych 20 lat. Ich rynki kapitałowe przekraczały oczekiwania, mimo że nawet ten wynik jest zaniżony, jako że większość ich innowacyjnych firm jest często notowana tylko na zagranicznych giełdach.

INDEX PAŃSTW STARTUPOWYCH: Analizujemy państwa pod kątem 1) firmowych startup’ów, 2) konkurencyjności ekonomicznej i 3) łatwości prowadzenia działalności biznesowej, by stworzyć indeks konsekwentnie najwyżej ocenianych małych państw o liczbie mieszkańców nie poniżej 10 milionów: Szwecja, Izrael, Dania, Estonia i Singapur to nasza „Startupowa Piątka”. Mogliśmy również dodać Irlandię, Szwajcarię, Hongkong lub Nową Zelandię. Porównujemy prosto-ważony indeks wyników ich lokalnych rynków kapitałowych z globalnymi akcjami. Nieustannie przewyższają średnią.

NIEDOCENIONY WPŁYW: Wyniki rynkowe tych państw są często jeszcze lepsze, niż mogłoby się wydawać. Jako że ich rynki kapitałowe są z reguły dość niewielkie, najnowsze i najbardziej innowacyjne firmy często są notowane na giełdach w USA albo w Wielkiej Brytanii, tak jak na przykład szwedzkie Spotify (SPOT) i Oatly (OTLY), singapurskie Sea (SE) i Flex (FLEX), izraelskie Monday.com (MNDY) i SentinelOne (S.US), duńskie Just Eat (TKWY.NV) i Zendesk (ZEN), oraz estońskie Playtech (PTEC.L) i Wise (WISE.L).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.