Monnari opublikowało miesięczny raport sprzedażowy

Po czwartkowym spadku indeksu WIG w opozycji do tendencji na rozwiniętych rynkach europejskich, piątek przyniósł podobne zachowanie, chociaż zarówno zmienność, jak i obroty były ograniczone. Sentyment rynkowy na zamknięciu tygodnia kształtowały z jednej strony negatywne implikacje wprowadzonych tego dnia 25% ceł na importowane do Stanów Zjednoczonych produkty chińskie o wartości 34 mld USD oraz analogiczną odpowiedź Chin w stosunku do produktów amerykańskich (ryzyko niekontrolowanego rozwinięcia wojny handlowej, czego efektem może być globalne spowolnienie gospodarcze), z drugiej zaś strony oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Te ostatnie miały dla rynków pozytywny wydźwięk, co ostatecznie zdominowało rynkowy sentyment (wzrosty na Wall Street). Saldo nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym okazało się być powyżej konsensusu, przy wzroście stopy bezrobocia spowodowanym prawdopodobnie nowymi osobami dołączającymi do rynku pracy, na co wskazywać może wzrost stopy partycypacji, oraz wreszcie mniejszym od konsensusu przyrostem płacy godzinowej. Łączny wydźwięk wydaje się być taki, że gospodarka amerykańska w dalszym ciągu ma pozytywne momentum, natomiast wpływ presji płacowej na inflację jest wciąż w ryzach, co nie powinno na chwilę obecną istotnie wpływać na zmiany w polityce monetarnej FED (która ostatnio stała się bardziej jastrzębia poprzez wzrost mediany oczekiwań członków FED względem poziomu stóp procentowych na koniec 2018 r., która wskazuje na łącznie cztery, a nie jak wcześniej trzy, podwyżki stopy w 2018 r.). Efektem rynkowym, oprócz wzrostów na rynku akcji, było także korzystne dla rynków wschodzących osłabienie dolara, z kontynuacją w dniu dzisiejszym.

Po zamknięciu piątkowej sesji Monnari opublikowało miesięczny raport sprzedażowy, z którego wynika, że przychody ze sprzedaży towarów w czerwcu wzrosły o blisko 5% rdr, tj. powyżej dynamiki za całe pierwsze półrocze (spadek o ok. 6% rdr). Pod koniec sesji Braster poinformował o podpisaniu umowy dystrybucyjnej z podmiotem węgierskim (kurs akcji zamknął się na ponad 18% plusie).

W kalendarium na dzisiejszą sesję uwagę zwracają publiczne wystąpienia członków EBC, z Mario Draghim na czele. Dziś miał także miejsce wyczekiwany, głośny debiut producenta smartfonów, spółki Xiaomi na giełdzie w Hong Kongu. W pierwszej fazie sesji mocne rozczarowanie (spadek w porywach o ponad 5%), ale następnie papier odrobił większość część strat (debiut przypadł na dość trudny moment rynkowy z napięciami handlowymi w tle). Przewaga wzrostów na parkietach azjatyckich oraz rosnące notowania kontraktów terminowych na główne indeksy zachodnioeuropejskie wskazują na niezłe nastroje rynkowe na początku nowego tygodnia. Odbijają także ceny m.in. miedzi, która zanotowała mocno spadkowy ostatni miesiąc. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.