Mocne odreagowanie na GPW – CCC, LPP, Orlen

foto: GPW SA

Przy wyraźnie obniżonych obrotach (raptem ok. 504 mln zł), wczorajsza sesja przyniosła mocne, wzrostowe odreagowanie, a zwyżka skoncentrowała się głównie w segmencie największych spółek. Liderem wzrostów w WIG20 spółka LPP, po publikacji wstępnych wybranych wyników za II kw. br. Po drugiej stronie znalazła się z kolei CCC – niewykluczone zatem, że następowały przepływy kapitału w obrębie dwóch największych spółek odzieżowych. Udaną sesję zaliczyły także m.in. krajowe banki oraz PKN Orlen, który opublikował informacje o modelowych marżach za czerwiec (rafineryjna na najwyższym poziomie w 2018 r., nieco wyżej niż w maju, zaś petrochemiczna na trzecim najwyższym poziomie tegorocznym, ale zauważalnie powyżej danych za maj). Na rynkach zachodnioeuropejskich także dominowały wzrosty, z kolei na rynku amerykańskim, przy skróconej sesji, po dodatnim otwarciu rynek się cofnął, pomimo że odczyt dynamiki zamówień w przemyśle przebił rynkowe oczekiwania (w poniedziałek pozytywnym dla sektora odczytem był ISM).

W kalendarium na dzisiejszą sesję uwagę zwracają odczyty wskaźników PMI dla sektora usług. Poranny odczyt z Chin wyraźnie zaskoczył in plus, mimo to na giełdzie chińskiej przeważają dziś spadki (ogółem sesja w Azji mieszana). W godzinach wieczornych zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FED, na którym zdecydowano się podnieść stopę procentową o 25 pb (wzrosła także mediana przewidywań członków FED względem poziomu stóp procentowych na koniec 2018 r., która wskazuje na łącznie cztery, a nie jak wcześniej trzy, podwyżki stopy w bieżącym roku). Święto Niepodległości w Stanach Zjednoczonych i związany z tym brak sesji na Wall Street, obroty mogą ograniczać obroty i zmienność na dzisiejszej sesji.
/Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

1 Komentarz

  1. Po wstępnych wynikach LPP nie mogło być inaczej. Jeszcze w takiej cenie, a zanosi się na świetny rok, prawdopodobnie najlepszy w historii spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.