Mieszana sesja na rynku akcji

foto: pixabay

Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować sporą zmienność. Główne parkiety w Europie rozpoczęły handel na niższym poziomie, a niedługo po wystartowaniu handlu we Frankfurcie, notowania zostały wstrzymane. Giełda Eurex poinformowała o problemach technicznych, przez co handel między innymi rynku kontraktów terminowych na niemiecki indeks DAX został wstrzymany. Z tego też powodu do południa zmienność na rynku akcji była ograniczona. Większe ruchy pojawiły się jednak po wznowieniu handlu, indeksy europejskie ruszyły w dół, a DAX przecenił się blisko 300 punktów. Przecena była bardzo dynamiczna i szybka, ruch został wykonany właściwie bez większych korekt, jednostajnie. Spadki wyhamowały jednak nieco poniżej poziomu 12100 pkt. Kurs utrzymywał się tam przez nieco ponad godzinę, a po publikacji raportu ADP z USA przewagę przejęli kupujący. Ruch w górę z jakim mieliśmy do czynienia po publikacji danych z USA był równie dynamiczny jak ten wcześniej – spadkowy. Licząc od dołka niemiecki DAX zdołał wykonać ruch na 250 punktów w górę, wymazując całkowicie wcześniejszą przecenę.

Niemniej ostatnie godziny sesji ponownie należy do strony sprzedających i ostatecznie indeks zamknął się 0,25% pod kreską. Ze stratą zamknęły się też inne indeksy europejskie, CAC40 zanotował -0,18%, a FTSE100 zakończył dzień 0,15% niżej. Na uwagę zasługuje jednak GPW, gdzie indeks dwudziestu największych spółek zdołał nie tylko wymazać poranne spadki ale i też zamknąć się 0,77% wyżej. Pod kreską zakończyły dziś spółki chemiczne oraz medialne, z kolei dobrze radziły sobie sektory budowlany, motoryzacyjny, farmaceutyczny i informatyczny.

Jeśli chodzi z kolei o indeksy w USA, w środę również możemy obserwować mieszane nastroje. Przed rozpoczęciem sesji za oceanem tamtejsze indeksy znajdowały się pod kreską, jednak do godziny 15:30 zdołały wyjść na plus, a od czasu otwarcia notowań możemy obserwować lokalna konsolację w przypadku Dow Jones i S&P500, z kolei technologiczny Nasdaq kontynuuje zwyżkę. Dalsza część dnia nie powinna przynieść większych emocji. Co prawda o godzinie 20:00 poznamy minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, niemniej nie powinno ono przynieść większego zaskoczenia. Z kolei większą zmienność z pewnością zobaczymy jutro podczas sesji amerykańskiej, kiedy opublikowane zostaną dane z rynku pracy w USA (wyjątkowo publikacja będzie miała miejsce w czwartek z powodu piątkowego święta w Stanach Zjednoczonych).

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

lukasz.stefanik@xtb.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.