Masz dopłatę z MdM – uważaj, bo możesz ją stracić

Foto: Igor Trepeshchenok / http://barnimages.com/

Osoby, które otrzymały dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” przez 5 lat muszą mieć się na baczności. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że będą zmuszone oddać otrzymane pieniądze. Do takiej sytuacji może dojść np. jeśli za szybko sprzedadzą lub wynajmą kupione ze wsparciem mieszkanie. W tym okresie nie powinni też nadpłacać kredytu. Expander ostrzega na co należy zwracać uwagę, aby nie być zmuszonym do zwrotu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Program „Mieszkanie dla młodych”, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas całego okresu jego funkcjonowania dopłatę wypłacono do blisko 100 tysięcy kredytów. Pierwsze dofinansowania przyznano w 2014 r. a więc żaden z beneficjentów nie ma jeszcze gwarancji, że otrzymane pieniądze będzie mógł zatrzymać. Przepisy mówią bowiem, że w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości trzeba przestrzegać wielu zasad, których złamanie kończy się koniecznością zwrotu otrzymanych pieniędzy.

1. Nie kupuj innych nieruchomości

Beneficjenci programu, którzy w ciągu 5 lat od czasu nabycia nieruchomości kupią część lub całość innego mieszkania lub domu, będą musieli zwrócić dopłatę. Dotyczy to także innych form nabycia własności np. poprzez darowiznę czy zamianę. – Wyjątkiem od tej reguły jest przejęcie nieruchomości poprzez dziedziczenie. Ustawa nie zakazuje również rozszerzenia własności, gdy współwłaścicielem mieszkania staje się współmałżonek. W praktyce dotyczy to osób, które przed uzyskaniem kredytu z dopłatą nie były w związku, a stali się małżeństwem po jego zaciągnięciu. – wskazuje Jarosław Sadowski, Expander.

2. Nie wynajmuj mieszkania ani jego części

Beneficjent programu będzie musiał zwrócić dopłatę jeśli przed upływem 5 lat od zakupu wynajmie swoją nieruchomość lub jej część np. pokój. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy zmusi nas do tego trudna sytuacja życiowa. – Ustawodawca założył, że dofinansowanie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. To wykluczenie miało wyeliminować np. kupowanie mieszkań z dopłatą w celach inwestycyjnych. Warto pamiętać, że warunek ten dotyczy nie tylko spisywanych, ale także ustnych umów najmu, które także są wiążące. Zakaz obejmuje zarówno całe mieszkanie jak i jego poszczególne pokoje – dodaje Jarosław Sadowski, Expander.

3. Uwaga na działalność gospodarczą

Kredytobiorca musi także zachować ostrożność w kwestii dysponowania nieruchomością wtedy, gdy jest przedsiębiorcą. W ciągu 5 lat nie może on dokonać inwestycji i przekształceń w mieszkaniu lub domu, które zamienią jego część lub całą powierzchnię w lokal usługowy. W praktyce wyklucza to np. zagospodarowanie parteru domu np. na gabinet stomatologiczny, ponieważ zmienia to przeznaczenie nieruchomości i nie jest w niej już realizowany wyłącznie cel mieszkaniowy. Dopuszczona jest natomiast rejestracja firmy pod adresem nieruchomości kupionej z dopłatą.

4. Nie spłacaj kredytu wcześniej

Kolejne ograniczenie dotyczy wcześniejszej całkowitej i częściowej spłaty kredytu. Bez konsekwencji można tego dokonać dopiero po 5 latach od zakupu nieruchomości.

5. Nie sprzedawaj nieruchomości

Kredytobiorca będzie musiał zwrócić dofinansowanie, jeśli sprzeda lub dokona darowizny nieruchomości w ciągu 5 lat od czasu jego nabycia. Dotyczy to także części lokalu, czyli np. sprzedaży części domu.

Beneficjenci programu MdM muszą ostrożnie podejmować decyzje, przez 5 lat od momentu, w którym stali się właścicielami nieruchomości kupionej ze wsparciem. – Powinni oni pamiętać, że bardzo ryzykowne jest np. wynajęcie mieszkania i zatajanie tego faktu. Jeśli to się wyda, to trzeba będzie zwrócić nie tylko całą dotację, ale także naliczone zostaną odsetki ustawowe. – wyjaśnia Jarosław Sadowski, Expander.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.