Mamy samochody, czas na samoloty

foto: pexels

Na polskim niebie robi się coraz tłoczniej! Małe samoloty prywatne stają się popularniejsze. Szczególnie, że można je kupić w cenie samochodu. Ile to kosztuje?

W poszczególnych państwach Unii Europejskiej rynek samolotów prywatnych jest już bardzo duży. Tak się dzieje między innymi w Niemczech, Czechach i w Wielkiej Brytanii. W Polsce jest ich około tysiąca. Wszystkich statków powietrznych, a więc samolotów, balonów, szybowców jest około 4 tysięcy.

Samolot można kupić już za 100 tysięcy złotych jednak najprawdopodobniej będzie trzeba dołożyć sporo pieniędzy, aby doprowadzić taki samolot do bezpiecznej używalności. Jak podkreśla Jacek Kurzątkowski, vloger i znawca lotnictwa, 300 tysięcy to kwota, za którą można kupić porządną maszynę.

Zakup samolotu to jednak tylko część wydatków. Maszynę trzeba hangarować, a to kolejny koszt. Najtańsze miejsce przeznaczone do trzymania samolotów kosztują 1000 złotych za miesiąc. Do tego dochodzą przeglądy, naprawy i oczywiście paliwo.

Żeby latać trzeba mieć licencję. Podstawowa kosztuje około 30 tysięcy złotych. Wraz z nią otwiera nam się możliwość robienia kolejnych, także licencji zawodowej. W lotnictwie każda kolejna umiejętność wymaga uprawnień, np. nocne latanie, latanie w przestrzeni kontrolowanej, akrobacje – 1, 2 i 3 poziom, chowane podwozie.

Pomimo całkiem wysokich kosztów rynek prywatnych samolotów w Polsce będzie się powiększał w najbliższych latach. Już od kilku lat rozwija się rynek lotnictwa dyspozycyjnego, czyli tak zwane taksówki powietrzne. Kto wie, może za kilkanaście lat będzie to dostępne dla szerokiej publiczności?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.