Kupować teraz, czy nie kupować?

Obostrzenia wprowadzone przez władze, konieczność izolacji i utrata pracy, spowodowały, że dotychczasowe plany zmuszeni jesteśmy odłożyć w czasie lub z nich zrezygnować. A jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości? Czy zwykły Kowalski powinien teraz rozważać zakup mieszkania, domu lub działki? Kryzys tworzy problemy, ale i okazje, które mogą się szybko nie powtórzyć.

W połowie marca br., kiedy rozpoczynała się „wirusowa panika”, dochodziło często do sytuacji, że ludzie wybierali szybko pieniądze z banku i kupowali nawet kilka mieszkań. Pokazuje to, że wciąż ufamy nieruchomościom jako sposobowi na inwestycję. Z końcem marca sytuacja „wyciszyła się” i zaczęliśmy uważnie obserwować rynek. Na początku kwietnia ilość zapytań do BIK o kredytobiorców nawet istotnie wzrosła. Z drugiej strony, zmniejszyła się ilość ofert sprzedaży od klientów indywidualnych. – To jest chwilowa sytuacja. Właściciele nieruchomości czują się niepewnie i trudno im określać warunki cenowe. Nawet posiłkowanie się doświadczeniami innych krajów nie ułatwia sprawy. mówi Katarzyna Bendowska, dział Wycen Hipotecznych firmy Lege Advisors. Po drugie, finalizowanie transakcji wiąże się obecnie z koniecznością pokonania szeregu przeszkód – ograniczenia w pracy urzędów, sądów, kancelarii notarialnych i innych instytucji, których zaświadczenia niezbędne są do aktu notarialnego. To również przyczyny obecnego rezygnowania lub odłożenia transakcji w czasie. – dodaje.

Czy zatem Kowalski powinien dziś myśleć o zakupie nieruchomości? Dla wielu osób to właśnie rynek nieruchomości będzie atrakcyjną formą inwestowania gotówki. W czasie niestabilnej sytuacji finansowej, wywołanej pandemią, dla wielu ludzi zakup działki, domu lub mieszkania jest najlepszym sposobem ulokowania pieniędzy. Przemawiają za tym również fakty. Dane historyczne wskazują, iż to właśnie rynek nieruchomości jest najbardziej odporny na kryzysy i w ujęciu długoterminowym zawsze stanowi bezpieczną lokatę kapitału.

Sądzę, że wbrew pozorom idzie dobry czas na zakup nieruchomości. Pomogą w tym niskie stopy procentowe oraz spadek cen, który jest nieuchronny. Pierwszy raz od ośmiu lat możemy liczyć na obniżki, które jednak nie potrwają długo. Problemem mogą być jedynie banki i wprowadzone przez nie zaostrzenia kredytowe związane z oceną ryzyka. – wyjaśnia Katarzyna Bendowska z firmy Lege Advisors.

Jeśli nasza zdolność kredytowa nie zmieniła się drastycznie w ostatnim czasie, warto zastanowić się jaki rodzaj nieruchomości jest najlepszą lokatą. Zakup mieszkania daje możliwości uzyskania dochodów z jego wynajmu. Zakup działki lub domu w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, pozwala na wykorzystania nie tylko jako miejsca zamieszkania, ale także źródło przychodów z działalności agroturystycznej. Zakup gruntu rolnego, po uprzednim przekwalifikowaniu go na działki budowlane, daje możliwość zwiększenia jego wartości.

Rynek nieruchomości bywa odporny na zawirowania gospodarcze, ale i tak w obecnej sytuacji spodziewajmy się obniżek cen. Ich głębokość i dostępność uzależnione są oczywiście od poziomu bezrobocia i generalnie czasu trwania kryzysu. Jest to też czas wielkich okazji, które mogą szybko się nie powtórzyć. Zwłaszcza na tym rynku. – twierdzi Katarzyna Bendowska z firmy Lege Advisors.

 

1 Komentarz

 1. First of all I would like to say great blog!

  I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Thank you!

1 Trackback / Pingback

 1. Kupować teraz, czy nie kupować? | Lege Advisors

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.