Które nieruchomości będą dobrą inwestycją?

foto: newsrmtv

Ponad 50 proc. inwestujących Polaków wybrało nieruchomości, by ulokować swój kapitał – wynika zdanych Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami. Przeciętna rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem wynosi 5,28 proc. W najbardziej atrakcyjnych pod tym względem miastach zarobić można średnio 6 i więcej procent. Na szczycie listy inwestycyjnej, na rynku nieruchomości, oprócz Warszawy znajdują się m.in. Poznań, Trójmiasto, a także Wrocław – pokazały analizy ekspertów Home Brokera i portalu Domiporta.pl

Wrocław od co najmniej kilku lat przezywa boom inwestycyjny. W stolicy Dolnego Śląska swoje przedstawicielstwa lokuje coraz więcej dużych firm z sektora IT i doradztwa finansowo-inwestycyjnego. Dla specjalistów z tych branż oznacza to możliwość zdobycia dobrze płatnej pracy. Coraz wyższy poziom wynagrodzeń wpływa na powstanie pokaźnych nadwyżek finansowych. Podobnie jak w innych regionach Polski, jedną z najbardziej popularnych inwestycji jest tutaj zakup nieruchomości.

Kolejnym czynnikiem, który zachęca do inwestowania w nieruchomości w tej części Polski jest napływ ludzi spoza Wrocławia. Są to głównie studenci, a także osoby, które przyjechały do stolicy Dolnego Śląska w poszukiwaniu pracy.

– We Wrocławiu studiuje ponad 100 tys. osób. Większość z nich po ukończeniu nauki podejmuje pracę we Wrocławiu, ewentualnie w okolicach miasta – mówi Teresa Witkowska, dyrektor biura sprzedaży, RED Real Estate Development. – Dla deweloperów oznacza to ciągły napływ nowej klienteli zainteresowanej wynajmem, a w dalszej perspektywie zakupem własnego mieszkania. Dzięki temu mamy do czynienia ze stałym trendem, który stabilizuje sytuację na rynku nieruchomościowym. Z oczywistych względów ułatwia to deweloperom podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Najłatwiej wynająć mieszkanie we Wrocławiu

Polacy coraz chętniej wynajmują też mieszkania, co powoduje, że ich właścicielom coraz łatwiej znaleźć najemców. Jak pokazują dane Grupy Mzuri, w 2017 r. najłatwiej było wynająć lokatorom mieszkanie we Wrocławiu – tu średni poziom pustostanów wynosi 1,1 proc. w skali roku, czyli zaledwie 4 dni.

Rynek wynajmu mieszkań jest bardzo zróżnicowany. Studenci poszukują zazwyczaj tańszych lokali, dobrze skomunikowanych z miastem. Zdecydowanie inne oczekiwania mają osoby które pracują czy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ci ludzie coraz częściej poszukują lokali o podwyższonym standardzie.

Inwestycje premium coraz atrakcyjniejsze dla nabywców

Inwestorzy coraz chętniej kupują mieszkania o podwyższonym standardzie. Większy koszt zakupu rekompensuje najwyższa jakość zastosowanych materiałów, a także aranżacje wnętrz dopasowane do indywidualnych upodobań poszczególnych klientów. Równie istotne znaczenie ma wygląd budynków, wkomponowanych w kontekst architektoniczny, który tworzy historyczna zabudowa.

Na rynku deweloperskim jest duża konkurencja, także w segmencie premium – stwierdza Teresa Witkowska. Klienci mieszkań o podwyższonym standardzie oczekują m.in. lokali o atrakcyjnym, przemyślanym rozkładzie pokoi z dużym tarasem i widokiem na panoramę miasta. Coraz częściej inwestorzy szukają też mieszkań „z duszą” – np. w kamienicach czy rewitalizowanych budynkach. To oczywiste, że deweloper, który chce pozyskać nabywców dysponujących największymi zasobami, musi zaproponować ofertę na najwyższym poziomie.

Wypowiedź: Teresa Witkowska, dyrektor ds. sprzedaży RED Real Estate Development.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.