Koszty utrzymania rosną szybciej niż zarobki

foto: sitebuilderreport.com

We wrześniu przeciętna rodzina wydawała na utrzymanie „dachu nad głową” o prawie 54 złote więcej niż przed rokiem – wynika z szacunków HRE Investments. To oznacza wzrost wydatków o 5,9%. Koszty utrzymania rosną nie tylko szybciej niż inflacja, ale nawet szybciej niż wynagrodzenia Polaków.

 

Koszty związane z mieszkaniem rosną prawie dwa razy szybciej niż inflacja. Utrzymanie i wyposażenie własnego „M” zdrożało bowiem w ciągu roku o 5,9% – wynika z wrześniowego podsumowania GUS. W praktyce oznacza to, że statystyczna trzyosobowa rodzina wydała we wrześniu 963 złote na takie rzeczy jak utrzymanie, ogrzewanie czy wyposażenie mieszkania. To o prawie 54 złote więcej niż rok temu.

 

W tym samym czasie wszystkie dobra i usługi drożały znacznie wolniej, bo o 3,2% w ciągu roku. Idąc dalej, najnowsze dane o pensjach sugerują, że w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5,6% r/r. Koszty związane z mieszkaniem rosną więc szybciej. A gdyby i tego było mało, to w publikowanych przez GUS danych za wrzesień znaleźć możemy jeszcze jedną niepokojącą informację. Gdybyśmy bowiem pominęli dane na temat cen wyposażenia mieszkania i skupili się tylko na samym utrzymaniu i ogrzewaniu nieruchomości, to ta kategoria drżała w tempie ponad 7-procentowym.

 

 

Polskie śmieci drożeją najszybciej w Europie

 

Najbardziej uderzające są informacje o drożejącej usłudze wywozu śmieci. Ta w ciągu roku podrożała o ponad połowę – sugerują dane GUS. To najwyższa dynamika w Europie – dowodzą dane Eurostatu. Za nami znajdziemy takie kraje jak Rumunia, Czechy, Słowacja czy Litwa, ale tam podwyżki są znacznie mniejsze – o od 11 do 29% r/r. Średnia unijna podwyżka to około 6-7% w ciągu roku, choć w Portugalii, Szwajcarii, Luksemburgu, Włoszech czy Chorwacji wywóz śmieci w ostatnim roku staniał.

 

Drugą najszybciej drożejącą kategorią – w ramach dóbr i usług związanych z mieszkaniem – jest energia elektryczna. W tym wypadku ceny były we wrześniu o prawie 12% wyższe niż przed rokiem. We wspomnianym zestawieniu znajdziemy też informacje o rosnących kosztach usług związanych z prowadzeniem domu (wzrost o 7,9% r/r), opłat czynszowych oraz tych za kanalizację czy dostarczenie wody.

 

Na drugim biegunie lista jest znacznie skromniejsza. Z taniejących dóbr związanych z mieszkaniem mamy tylko gaz. Ten staniał w ciągu roku o trochę ponad 4%. Na tej liście we wrześniu nie znajdujemy nawet AGD, mebli, oświetlenia i dekoracji, które od wielu lat stawały się przeważnie coraz tańsze.

 

 Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.