Komentarz walutowy – Sunak premierem Wielkiej Brytanii

World Peace

Wydaje się, że w końcu nastąpiła stabilizacja ze strony polityki w Wielkiej Brytanii. Rishi Sunak został liderem Partii Konserwatywnej oraz nowym premierem Zjednoczonego Królestwa. Rynek odebrał tą informację pozytywnie, choć bez większego entuzjazmu. Tymczasem europejskie waluty otrzymują lekkie wsparcie przez spadek cen energii. Z kolei w Polsce rynek zastanawia się czy odwołanie aukcji obligacji przez BGK to sygnał ostrzegawczy czy jedynie strategiczne wycofanie.

Rishi Sunak ma być dzisiaj otrzymać zadanie utworzenia nowego rządu z rąk króla Karola III. Oczywiście od pewnego czasu było bardzo prawdopodobne, że były Sekretarz Skarbu z rządu Johnsona obejmie stery w Wielkiej Brytanii. Warto jednak wspomnieć, że wcześniej Sunak przegrał tą samą walkę z Liz Truss, choć w tej przegranej dużo było wpływu ze strony Johnsona, który mógł szykować się na powrót do głównego nurtu polityki przez teoretycznie słabszą Truss. Ostatecznie jednak to Sunak wydaje się być pierwszym punktem stabilności w brytyjskiej polityce od wielu miesięcy. Teoretycznie ma on mieszany odbiór wśród społeczeństwa, co jest związane z tym, że jest on osobą bardzo zamożną. Z drugiej strony jest on zapamiętany raczej pozytywnie po swoich rządach w trakcie pandemii i wielu programach wsparcia dla biznesu. Sunak ma utrzymać Jeremy’ego Hunta na stanowisku Sekretarza Skarbu, co może przekonać rynki o stabilizacji sytuacji po stronie budżetowej. GBPUSD utrzymuje się dzisiaj powyżej poziomu 1,1300, choć do większych wzrostów najprawdopodobniej potrzeba jest dalszej słabości dolara, co jest możliwe tylko wtedy, jeśli Fed faktycznie zakomunikuje nadchodzące hamowanie z podwyżkami.

Euro jest całkiem mocne i szykuje się na kolejną podwyżkę ze strony EBC. Oczywiście z perspektywy przyszłości kluczowe jest utrzymanie jastrzębiego tonu i negacja wyników wewnętrznego modelu EBC, który sugerowałby podwyżki jedynie do 2,25%. EBC najprawdopodobniej będzie chciał dojść do restrykcyjnego poziomu stóp, co i tak wymagałoby podwyżki ponad wspomniany poziom. Ogólnie waluty europejskie otrzymują lekkie wsparcie ze strony spadku cen energii na rynku. Ceny gazu spadają poniżej 100 EUR/MWh, co jest związane z bardzo małym zużyciem gazu w ostatnich dniach w Europie.

Polski złoty ma się całkiem dobrze, choć niepewności związane ze stabilnością rynku długu wciąż są z nami obecne. BGK odwołał ostatnio aukcję obligacji, nie pozostawiając komentarza. Rynek zastanawia się, czy jest to efekt braku potencjalnego popytu czy jednak przełożenie tej aukcji na późniejszy lepszy dla rynków moment. Na ten moment spadek rentowności wydaje się sugerować tą drugą opcję, choć rentowności 10 letnich obligacji wciąż znajdują się wyraźnie powyżej 8%.

Na godzinę 11:00 za dolara musimy płacić 4,8480 zł, za euro 4,7797 zł, za funta 5,4885 zł, za franka: 4,8349 zł.

Michał Stajniak

Starszy Analityk Rynków Finansowych

XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.