Komentarz walutowy – lepsze nastroje na początek kwartału

foto: pixabay

Pierwszy kwartał tego roku okazał się dla wielu rynków najlepszy od dekady. Do tej grupy należą amerykańskie akcje czy ropa. Dziś, po lepszych danych z chińskiej gospodarki, inwestorzy rozpoczynają kolejny kwartał w równie dobrych nastrojach. Bieżący tydzień przyniesie długą listę ważnych raportów ekonomicznych.

Obawy o recesję, konflikt handlowy i zacieśnienie pieniężne w USA spowodowały mocne spadki na amerykańskich giełdach w ostatnim kwartale 2018 roku, jednak poprzedni kwartał przyniósł odwrócenie tych tendencji. Przede wszystkim Fed wykonał mocny zwrot, prezydent Trump zaczął karmić inwestorów nadziejami na porozumienie z Chinami, zaś dane z amerykańskiej gospodarki nie były tak złe jak sugerowała skala pogorszenia pod koniec roku. Właśnie pozytywne dane z Chin za marzec są powodem mocnego otwarcia kolejnego kwartału. Indeksy aktywności w przemyśle wzrosły powyżej poziomu 50 pkt., w przypadku indeksu dla małych firm do poziomu najwyższego od 8 miesięcy. To rodzi wśród inwestorów nadzieje, że władze po cichu znów stymulują gospodarkę i podobnie jak 3 lata temu przyniesie to poprawę na dłuższy okres. Dane z Chin stoją w dużej sprzeczności z publikacjami z Europy, które poznaliśmy już wcześniej, a które wskazują na dalsze silne spowolnienie w przemyśle. Chiny są jednym z istotnych czynników ryzyka dla światowej gospodarki, dlatego dane zostały przyjęte z ulgą. Bieżący tydzień przyniesie z kolei marcowe raporty z USA. Indeksy PMI wskazały tam na umiarkowane schłodzenie koniunktury, jednak w tym tygodniu czekają nas ważniejsze raporty ISM (w tym dla przemysłu już dziś o 16:00) oraz raporty z rynku pracy. Zachowanie amerykańskiej gospodarki, gdzie wygasać będzie wpływ ubiegłorocznego cięcia podatków, może być w kontekście całego roku przesądzające dla rynków.

Poza danymi makro, bieżący tydzień znów upływać będzie w cieniu Brexitu. W piątek umowa premier May znów został odrzucona, a termin wyjścia z UE to już 12 kwietnia. Premier nie ogłosiła swojego planu, ale parlament już dziś głosować będzie na kolejnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest unia cela z UE, która pozwoliłaby na utrzymanie otwartej granicy z Irlandią. Theresa May sprzeciwiała się temu rozwiązaniu, na ten moment nie wydaje się jednak aby miała dobrą alternatywę. Brak większość dla któregoś z rozwiązań może oznaczać przyspieszone wybory parlamentarne.

Dziś w kalendarzu mamy dwa ważne raporty z USA: wspomniany ISM o godzinie 16:00, a także dane o sprzedaży detalicznej za luty (14:30). Powiedzą one dużo o kondycji amerykańskiej gospodarki, choć inwestorzy pozostaną w napięciu do piątkowego raportu z rynku pracy. Ponadto finalne indeksy PMI poznamy w Europie, w tym przemysłowy PMI dla Polski (9:00). O 7:30 euro kosztuje 4,3028 złotego, dolar 3,8289 złotego, frank 3,8448 złotego, zaś funt 4,9991 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.