Komentarz walutowy – dolar pozostaje mocny

foto: pixabay

W środę inwestorzy próbowali otrząsnąć się z szoku inflacyjnego, który odarł ich we wtorek ze złudzeń dotyczących rychłej zmiany polityki Fed. Inflacja PPI niewiele zmieniła ten obraz, dziś zaś poznamy dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Nastroje na rynkach były wczoraj nieco lepsze, ale dolar pozostawał mocny. Dane o inflacji PPI były lepsze tylko ze względu na mocny spadek cen energii – inflacja bazowa PPI była wyższa od oczekiwań (7,3% wobec 7,1%), a to dla Fed ma teraz podstawowe znaczenie. Co ciekawe euro pozostaje pod presją pomimo znaczącej zmiany w retoryce EBC. Główny ekonomista Banku powiedział, że Bank spóźnił się z działaniem (jak na to wpadł?) i teraz musi zacieśniać mocniej. Na ten moment tempo zacieśnienia jest podobne jak w USA (EBC podniósł stopy we wrześniu o 75bp, takiej samej podwyżki ma dokonać Fed) i patrząc na rynek stóp EURUSD zdaje się mieć spory potencjał wzrostowy, uwięziony jednak nadal obawami o wpływ kryzysu energetycznego.

Dzisiejsze dane raczej wiele już nie zmienią. Zazwyczaj sprzedaż i produkcja to ważne raporty, ale Fed dostał już najważniejsze informacje – rynek pracy nadal jest mocny a presja inflacyjna nie ustępuje. Dlatego niezależnie od tego, co pokażą raporty, Fed niemal na pewno zdecyduje się na podwyżkę o 75 bp we wrześniu. Co gorsza, w USA jest groźba strajku kolejowego. Oczekuje się, że ewentualny strajk zostanie rozwiązany interwencją Kongresu i być może w skali gospodarki nie będzie mieć wielkiego znaczenia, jednak nasuwa skojarzenia z latami 70-tymi, gdy właśnie siła związków utrwaliła inflację poprzez indeksację płac. Tymczasem prezes Powell właśnie doświadczeniami z tamtego okresu uzasadniał ostatnio konieczność utrzymania restrykcyjnej polityki przez dłuższy okres czasu.

Złoty radzi sobie przeciętnie. Kurs EURPLN nieco zwyżkował, nie tak bardzo jak EURHUF, ale też w odróżnieniu od EURCZK, gdzie mieliśmy ostatnio spadki. Wobec niekorzystnych informacji z lokalnego rynku (ogromne podniesienie płacy minimalnej, niechęć RPP do kontynuacji cyklu, brak perspektyw na KPO) zachowanie złotego i tak należy uznać za niezłe. O 9:20 euro kosztuje 4,7233 złotego, dolar 4,7392 złotego, frank 4,9202 złotego, zaś funt 5,4646 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.