Komentarz walutowy: Czy EURUSD przekroczy opór przy 1,0600?

foto: pixabay

Ten tydzień rozpoczął się dobrze dla amerykańskiej waluty, która umocniła się w poniedziałek i wtorek w ujęciu do innych głównych walut. Druga część tygodnia przynosi jednak zmianę sentymentu i spadki USD. Kurs głównej pary na rynku Forex odbił się w poniedziałek od strefy oporowej w rejonach 1,0600, a dziś o poranku poziom ten został przetestowany ponownie. Jeśli doszłoby do jego złamania, to dolar mógłby znaleźć się w tarapatach, ponieważ kolejny ważny opór znajduje się dopiero 200 pipsów wyżej. Z drugiej strony, początkowe godziny handlu w Europie przynoszą chwilowe cofnięcie, dlatego też istnieje możliwość utworzenia się formacji podwójnego wierzchołka w rejonach 1,0600, co mogłoby sprowadzić kurs EURUSD nawet w okolice 1,03-1,02.

Jeśli chodzi o dzisiejszy kalendarz, uwaga inwestorów będzie skupiona na danych o inflacji producenckiej ze Stanów Zjednoczonych, które to zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Mimo, że odczyt inflacji PPI (producenckiej) jest uważany za mniej istotny niż CPI (inflacja konsumencka), tak tym razem jest on publikowany zanim poznamy dane CPI, które zostaną opublikowane w najbliższą środę. Z tego też powodu dzisiejsze dane mogą być nieco bardziej istotne, niż kiedy sa publikowane po odczycie CPI. Później, o 16:00 poznamy także grudniowy indeks Uniwersytetu Michigan i oczekiwania inflacyjne.

Podczas wczorajszej sesji przemawiał prezes NBP – Adam Glapiński, jednak jego słowa nie wpłynęły znacząco na zachowanie par ze złotym. Jedno z najważniejszych stwierdzeń z jego wypowiedzi to, że Rada Polityki Pieniężnej jest zdania, iż obecny poziom stóp procentowych jest optymalny. Członkowie Rady prognozują, że marcowa projekcja pokaże spadek inflacji. Dziś natomiast poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia RPP (14:00), jednak protokół także nie powinien mieć większego wpływu na naszą krajową walutę, ponieważ inwestorzy będą się skupiać wspomnianych na danych o inflacji PPI z USA i to jak zareaguje na nie dolar, będzie mogło mieć przełożenie na zachowanie PLNa.

W piątek przed godziną 10:00 polski złoty jest notowany nieznacznie pod kreską. Nasza krajowa waluta osłabia się 0,1% względem funta i euro a także traci 0,05% do dolara i 0,25% w stosunku do franka. Aktualnie kurs USDPLN kształtuje się na poziomie 4,4365 zł, EURPLN 4,6860 zł, CHFPLN 4,7485 zł, a GBPPLN 5,4330 zł.

 

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

lukasz.stefanik@xtb.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.