ROPA NAFTOWA
Sezonowy wzrost popytu na paliwa w USA.
Po dwóch dniach solidnych zniżek cen ropy naftowej, wczoraj ceny tego surowca dynamicznie odrabiały spadki. Notowania ropy naftowej Brent zwyżkowały o około 5%, a cena ropy WTI aż o 6%. W przypadku obu gatunków ropy naftowej, nadal jednak średnioterminowo mamy do czynienia z konsolidacją notowań.
Wczoraj na uwagę na rynku ropy zasługiwały dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, opublikowane przez Departament Energii (DoE). Pokazały one, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA zwyżkowały aż o 8,49 mln baryłek i dotarły do poziomu 424,2 mln baryłek – podczas gdy jeszcze na początku tygodnia oczekiwano ich zniżki o około pół miliona baryłek.
Tak wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w standardowych uwarunkowaniach rynkowych wywołałby istotną zniżkę notowań tego surowca. Jednak tym razem, nie wynikał on ze spadku popytu na ten surowiec, lecz z zapowiadanego wcześniej uwolnienia części rezerw strategicznych ropy naftowej w USA. Wzrost zapasów był więc kombinacją nadprogramowych 7 mln baryłek z rezerw, jak również delikatnego spadku eksportu ropy naftowej z USA. Obie te informacje miały neutralny wydźwięk.
Tymczasem więcej uwagi przyciągały dane dotyczące zapasów benzyny w USA. W poprzednim tygodniu spadły one o 3,61 mln baryłek, czyli o dwa razy więcej niż oczekiwano. W tym przypadku, duży spadek zapasów był wypadkową dwóch czynników. Pierwszym z nich był wzrost popytu na paliwa w USA, który wynika z rozpoczynającego się sezonu letnich wyjazdów. Z kolei drugim, bardziej długoterminowym, czynnikiem jest mniejsza liczba rafinerii – o ile ich aktywność w poprzednim tygodniu zwyżkowała, to w ostatnich latach w USA część rafinerii się zamknęła i obecnie mniejsza ich liczba musi zaspokoić potrzeby rosnącego sezonowo popytu.
ZŁOTO
Cena złota znów w okolicach 1850 USD za uncję.
Notowania złota, podobnie zresztą jak ceny wielu innych surowców i towarów, rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Niemniej, wczoraj cena tego kruszcu odrobiła część strat i powróciła do okolic 1850 USD za uncję, gdzie porusza się także dzisiaj rano.
Ta równowaga na rynku złota jest chwiejna. W notowania kruszcu nadal uderzają dwa główne negatywne czynniki. Pierwszy z nich to siła amerykańskiego dolara, wywołana jastrzębią polityką Fed, która – zważywszy na utrzymującą się wysoką inflację w USA – raczej będzie kontynuowana. Drugim czynnikiem są lockdowny w Chinach, które sprawiają, że zniżkował popyt na złoto fizyczne – Chiny odpowiadają bowiem, wraz z Indiami, za ponad trzy czwarte całkowitego globalnego popytu na ten kruszec.
Oba powyższe czynniki wywierają krótkoterminowo presję na spadek cen złota. Niemniej, wielu inwestorów nie pozbywa się kruszcu ze swojego portfela ze względu na jego status bezpiecznej przystani. W obliczu obaw o spowolnienie gospodarcze na świecie, złoto może być dodatkiem zmniejszającym zmienność portfela.
Nota prawna:
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 70% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.
Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.
DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis