Komentarz PLN: Złoty bez większych zmian

foto: NBP

Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian, zarówno na eurodolarze jak i na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4615 PLN za euro, 3,9827 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1887 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9251 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,413% w przypadku obligacji 10-letnich.

Pierwsze godziny obrotu w nowym tygodniu handlu nie przynoszą znaczących zmian w układach w arkuszach. Widoczne są lekkie transfery w kierunku safe haven, jednak flow ten możemy tłumaczyć utrzymującymi się obawami o drugą falę zachorowań na COVID19. Notowania złota podbiły do 1-miesięcznych maksimów. Lekki układ risk-off byłby teoretycznie niekorzystny dla koszyka EM, w tym PLN, jednak trudno obecnie o wiążące sugestie z uwagi na niską aktywność rynku. Lokalnie warto śledzić wątek Europejskiego Funduszu Odbudowy (750 mld EUR), którego szczegółów nie udało się zatwierdzić na ostatnim tele-szczycie UE. Polska miałaby być jednym z głównych beneficjentów tego programu.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. sprzedaży detalicznej za maj. Rynek spodziewa się spadku o 12,9% r/r. Ponadto otrzymamy dane informacje dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach za czerwiec. Szeroki kalendarz makro na dziś zawiera m.in. sprzedaż domów na rynku wtórnym z USA.

Z rynkowego punktu widzenia brak jest istotniejszych zmian na układach technicznych wokół PLN. Teoretycznie bardziej prawdopodobnym wydaje się próba rozegrania słabszego PLN, m.in. wobec EUR/PLN, pod ww. układy risk-off.

usd

eur

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.