Komentarz PLN: spokojny początek sesji na złotym

foto: flickr, zasoby NBP

Wczoraj polski złoty tracił na wartości – nie był on zresztą wyjątkiem wśród walut EM, ponieważ większość z nich znajdowała się pod presją podaży, wynikającą ze wzrostu awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Największym zmartwieniem jest rosnąca liczba zarażeń koronawirusem, co pokazało, że otwieranie gospodarek ma także swoją ciemną stronę, a druga fala pandemii staje się faktem, z którym poszczególne kraje prawdopodobnie będą musiały się zmierzyć.

Notowania indeksu BOSSAPLN wczoraj zniżkowały do poziomu 87 pkt. i dzisiaj rano delikatnie osuwają się w dół, nie oddalając się jednak od rejonu wczorajszego zamknięcia.

 

Notowania indeksu BOSSAPLN - dane dzienne

Notowania indeksu BOSSAPLN – dane dzienne

 

Wczorajsze dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce praktycznie przeszły bez echa. Były one w miarę zgodne z oczekiwaniami, ale inwestorzy w tej kwestii nie patrzą już w przeszłość, lecz w przyszłość. Wciąż istnieje dużo niepewności wokół tempa podnoszenia się polskiej gospodarki po pandemii Covid-19, a tym samym, wokół sytuacji na polskim rynku pracy w drugiej połowie bieżącego roku.

Dzisiaj kalendarz danych dla Polski jest pusty, co oznacza, że rodzima waluta najprawdopodobniej będzie reagować na nastroje na szerokich rynkach walutowych. Jeśli awersja do ryzyka będzie się utrzymywać, to swoją siłę znów pokaże amerykański dolar.

Obecnie notowania USD/PLN pną się delikatnie w górę i pozostają tuż poniżej poziomu 3,96. Z kolei notowania EUR/PLN oscylują w rejonie 4,45.

 

Notowania USD/PLN - dane dzienne

Notowania USD/PLN – dane dzienne

 

Notowania EUR/PLN - dane dzienne

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.