Komentarz PLN: Podbicie rynków w Azji, PLN stabilny

Początek nowego tygodnia na rynkach przynosi podbicie układów risk-on na parkietach w Azji co wspiera odbicie eurodolara oraz teoretycznie powinno być korzystne dla PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4601 PLN za euro, 3,9536 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1959 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9421 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,327% w przypadku obligacji 10-letnich.

Pierwsze godziny handlu w nowym tygodniu przynoszą znaczące podbicie układów risk-on na rynkach w Azji. Chińskie indeksy rosną po 3-4%, tamtejsze blue chipy są najwyżej od 5-lat. Ponad 3% zwyżkę notuje również Hang Seng. Co ciekawe brak jest jednoznacznych informacji co przyczyniło się do takiego podbicia popytu – padają tezy o zmianie geoalokacji pod rosnącą ilość przypadków COVID19 w USA. Niemniej spadek awersji do ryzyka powinien wesprzeć handel w Europie, również na poziomie walut CEE. Złoty konsoliduje blisko 4,45 PLN za euro od połowy maja. Lokalnie czynniki (jak wybory prezydenckie czy polityka RPP) są zepchnięte na dalszy plan.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Globalny kalendarz zawiera m.in. publikacje dot. zamówień w niemieckim przemyśle czy amerykański ISM dla usług.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN pozostaje „przyklejony” do strefy 4,44-4,45 PLN. Widoczna jest za to lekka próba zejścia niżej na USD/PLN – wsparcie w okolicach 3,94 oraz 3,89 PLN.

usd

eur

gbp

chf

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.