Komentarz PLN: Podbicie PLN na bazie globalnego optymizmu

foto: flickr, zasoby NBP

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wczorajszych pro-popytowych impulsów. Eurodolar znajduje się nad 1,09 USD, podczas gdy próby umocnienia widoczna są również na kwotowaniach związanych z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5623 PLN za euro, 4,1807 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3346 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1061 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,30% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia na globalnym rynku przyniósł wyraźny powiew optymizmu. Stały za tym dwa główne wydarzenia. Wpierw inwestorzy w USA pozytywnie reagowali na informacje ze spółki Moderna (kurs wczoraj +20%) iż jej eksperymentalna szczepionka na COVID-19 pozytywnie wypadła we wstępnych badaniach, a w lipcu chce ona przejść do badań klinicznych zaawansowanej fazy. Rynek wyraźnie reaguje na tego typu informacje (wcześniej Gilead) nie tylko na poziomie amerykańskich akcji. W trakcie obrotu w Europie pojawiły się ponadto propozycje Niemiec i Francji dot. utworzenia wspólnego funduszu odbudowy (500 mld EUR) dla krajów najbardziej dotkniętych przez pandemię. W komunikacie poinformowały też, że proponują, by KE mogła zaciągać dług na rynkach finansowych w imieniu UE. Pakiet optymistycznych informacji pozwolił na wyraźne wzrosty rynków akcyjnych (WIG20 ponad +4%) oraz kontynuację rajdu na ropie. W ujęciu FX osłabił się amerykański dolar (traktowany ostatnio jak safe haven) co wsparło waluty EM/CEE. Kurs USD/PLN spadł z okolic 4,22 PLN do ok. 4,1750 PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. MF poda informacje dot. podaży na czwartkową aukcję obligacji. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi niemieckiego indeksu ZEW za maj (oczek. 32 pkt.)

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze podbicie PLN nie zmienia znacząco konsolidacyjnego układu technicznego wokół PLN. Próbę wyjścia dołem obserwowaliśmy jedynie na GBP/PLN, jednak tutaj wynikała ona z podwyższonej zmienności (spekulacje dot. ujemnych stóp) wokół funta. EUR/PLN pozostaje blisko 4,55 PLN.

USD

EUR

GBP

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.