Komentarz PLN: PLN bez większych zmian, powrót napięć na linii USA-Chiny

foto: flickr, zasoby NBP

Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi spadek kwotowań eurodolara poniżej 1,09 USD, podczas gdy PLN nie notuje istotniejszych ruchów po płaskim otwarciu. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5126 PLN za euro, 4,1427 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2582 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,2582 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,425% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia obrotu na rynkach przynosi lekkie podbicie awersji do ryzyka. Sporym echem odbijają się słowa chińskiego MSZ dot. potencjalnej „zimnej wojny” na linii USA-Chiny. Dodatkowo w tle mamy kolejne wydarzenia związane z HK po tym jak Pekin, w dalszym ciągu, forsuje legislację „dot. bezpieczeństwa”. Globalnie więc inwestorzy śledzą głównie doniesienia z „odmrażanych” gospodarek licząc na potencjał odbicia w kształcie litery V/U. Dość szybko jednak na globalnej mapie ryzyka, ponownie, pojawiły się kwestie relacji na linii Chiny – USA. W konsekwencji eurodolar zameldował się poniżej 1,09 USD, sygnalizując podbicie awersji do ryzyka. Trudno mówić o istotniejszych ruchach na PLN, gdyż aktualna aktywność rynku, przed sesją w Europie, jest marginalna. Niemniej możemy być najpewniej świadkami lekkiego podbicia kwotowań związanych z x/PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest kluczowych publikacji makro z rynku krajowego. NBP poda jedynie dane dot. podaży pieniądza (w ujęciu M3) za kwiecień, a GUS opublikuje raport dot. wyników finansowych przedsiębiorstw niefinansowych w okresie styczeń-marzec 2020 roku. Globalnie należy zwrócić uwagę na wskazanie dot. PKB dla gospodarki niemieckiej. Ponadto poniedziałek jest dniem wolnym od handlu w USA i UK, co ograniczać będzie aktywność na rynkach.

Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN „odbił sie” od okolic 4,11 PLN, co sugeruje ruch w kierunku 4,17 PLN. EUR/PLN pozostaje blisko 4,51 PLN.

USD

gbp

eur

chf

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.