Komentarz PLN: Mocniejszy dolar podbija lekką presję na PLN, trwa wyczekiwanie na PKB

foto: NBP

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie wyceny dolara, co rzutuje ponowną, lekką presją podażową na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5592 PLN za euro, 4,2204 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3339 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1961 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,503% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły podbicie wyceny dolara do 2-tygodniowych maksimów wobec koszyka innych walut. Tym razem pretekstem do lekkiego schłodzenia okazały się obawy o drugą falę zakażeń w Niemczech czy Korei Południowej. Dodatkowo FED schłodził nieco oczekiwania wobec negatywnych stóp procentowych w USA. Trudno jednak mówić o istotniejszych ruchach na rynku – eurodolar pozostaje blisko 1,08 USD. Lokalnie trwa wyczekiwanie na piątkowe dane dot. PKB za I kw. (odczyt wstępny), gdzie poznamy pierwszy wpływ COVID19 (w marcu) na polską gospodarkę. Najpewniej trudno będzie mówić o wyraźnie negatywnym odczycie niemniej może docelowo wywierać to lekką presję podażową na PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. przeciętnego wynagrodzenia w I kw. Na szerokim rynku poznamy dane dot. inflacji CPI z USA za kwiecień, będziemy świadkami wystąpień przedstawicieli FED oraz na koniec dnia zmiana zapasów ropy wg API.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy kolejną próbę podbicia EUR/PLN (aktualnie ok. 4,55 PLN). Sam kurs pozostaje w ramach szerokiej konsolidacji nad 4,5 PLN. Analogiczne próby wyjścia wyżej widoczne są na USD/PLN, który testuje 4,22 PLN.

USD

EUR

GBP

CHF

 

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.