Komentarz PLN: EUR/PLN przy 4,50 PLN, niestandardowe działania NBP

foto: pixabay

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego PLN, choć dynamika zniżki wyraźnie zmalała. Częściowo odpowiedzialne za to jest odbicie na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4669 PLN za euro, 4,0428 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2248 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8893 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,139% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wczoraj byliśmy świadkami historycznego wydarzenia w krajowej polityce monetarnej. NBP ogłosiła, zapowiadany wcześniej, pakiet wsparcia dla krajowej gospodarki. Najważniejszym wydaje się, iż NBP będzie nabywał obligacje skarbowe na rynku wtórnym (od banków), co teoretycznie możemy określić swoistym QE. Swoistym gdyż stopa referencyjna nie wynosi 0%, a 1% (obniżka o 50pb.z 1,5%). Ponadto Instytucja będzie oferować kredyty wekslowe w celu refinansowania nowych kredytów udzielanych przez banki podmiotom niefinansowym. Rada argumentuje zmianę stanowiska perspektywami nagłego odwrócenia się trendu inflacyjnego w Polsce. Ruch wydaje się być znaczący, jednak należy pamiętać, iż globalne instytucje (FED/EBC) od dawna prowadzą dużo bardziej zaawansowane działania. Aktualnie w USA rozważa się powrót do CFPP (czyli finansowania papierów komercyjnych) czy nawet tzw. „helicopter money” dla gospodarstw domowych (rzędu 1k$). W Strefie Euro padły wczoraj sugestie dot. emisji wspólnego europejskiego długu w celu finansowania walki z wirusem i jego skutków dla gospodarek. Wczoraj obserwowaliśmy spadek wyceny PLN – co wydaje się być naturalną reakcją inwestorów na FX na wejście NBP w ramy niestandardowych środków monetarnych.

Dodatkowo od paru sesji na rynku widoczny jest lekki liquidity stress czyli likwidowanie pozycji w kierunku gotówki. Działania monetarne, pośrednio wspierające biznes, to jedno – ważniejszym wydaje się wyczekiwany pakiet stymulacji fiskalnej. Warto też wspomnieć o rynkowych prognozach makro – lokalne instytucje sugerują PKB za 2020r. w okolicach 1,2-1,6%, podczas gdy wczorajszy paper Morgan Stanley za scenariusz bazowy przyjmuje aż -3,5% spadku. Warto jednak pamiętać, iż kreślone obecnie scenariusze cechują się wysoką dozą niepewności, a środowisko ich sporządzania jest mocno niestandardowe.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS zaprezentuje dane dot. zatrudnienia i wynagrodzeń za luty. Ponadto opublikowany zostanie odczyt koniunktury konsumenckiej. Podobnie jak w przypadku globalnych makro są to jednak już dane historyczne, nie przystające do aktualnej sytuacji, stąd ich wpływ pozostaje ograniczony.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN przetestował sugerowaną strefę oporu w rejonie 4,50-4,53 PLN. W chwili obecnej trwa odbicie eurodolara, co spowodowało lekki pull-back również na parach związanych z PLN.

eurpln

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.