Komentarz PLN – Ciąg dalszy konsolidacji

foto: NBP

Wartość polskiego złotego pozostaje uzależniona od nastrojów na szerokim rynku. Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem wartości indeksu BOSSAPLN i zejściem notowań tego agregatu poniżej 84 pkt. Dzisiaj notowania tego indeksu delikatnie rosną, nie oddalając się jednak istotnie od okolic wczorajszego zamknięcia.

 

Notowania BOSSAPLN - dane dzienne

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

 

Zniżkująca wartość polskiego złotego w dużej mierze była efektem umacniającego się dolara amerykańskiego na światowym rynku, a co za tym idzie, presji, która pojawiła się na wykresie eurodolara. Notowania tej kluczowej europejskiej pary walutowej rzutują istotnie na wycenę rodzimej waluty.

Na wykresie USD/PLN wczoraj dzień zakończył się zwyżką do okolic 4,20, a dzisiaj rano notowania tej pary walutowej poruszają się w wąskiej konsolidacji w rejonie wczorajszego zamknięcia. Podobna sytuacja ma miejsce na wykresie EUR/PLN – wczoraj zwyżka sięgnęła okolic 4,55, a dzisiaj notowania poruszają się w spokojnej konsolidacji w okolicach 4,54-4,55.

Dzisiaj w Polsce warto zwrócić uwagę na publikacje makro, w szczególności dane dot. produkcji budowlano-montażowej (godzina 10:00). Niemniej, podobnie jak to było w ostatnich dniach, prawdopodobnie pozostaną one w cieniu sytuacji na rynku światowym. W Europie ważnym wydarzeniem będzie szczyt UE – jeśli okaże się, że nie dojdzie na nim do żadnych istotnych decyzji, to polski złoty, wraz z euro, może pozostać pod presją podaży.

 

Notowania USD/PLN - dane dzienne

Notowania USD/PLN – dane dzienne

 

Notowania EUR/PLN - dane dzienne

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska, BossaFX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.