Komentarz giełdowy: Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe? Tego nie wiemy, niemniej nad rynkiem akcji w dalszym ciągu utrzymują się ciemne chmury, dlatego też, jest zdecydowanie za wcześnie aby myśleć o zmianie sentymentu, ten w średnim terminie wciąż pozostaje spadkowy.

Europejskie indeksy giełdowe zakończył dzisiejszy handel wyraźnie wyżej i to mimo gorszych danych Ifo, które poznaliśmy przed południem. Niemiecki DAX zyskał niemal 1,7%, podczas gdy londyński FTSE100 dodał 2,67%, a francuski CAC40 zamknął się aż 3,23% wyżej! Kolor zielony nie ominął także GPW, gdzie indeks dwudziestu największych spółek zdołał zakończyć dzień na poziomie +1,69% – tak samo jak wspomniany wcześniej DAX. Jeśli chodiz natomiast o poszczególne spółki z naszego polskiego parkietu, najlepiej poradziły sobie dziś walory CD Projekt (+4,12%). Ponad 3% rosły także akcje PKO BP, Dino Polska, Asseco, jaki i  Santander Bank Polska.

Po rozpoczęciu sesji giełdowej za oceanem, także przeważają dobre nastroje. W momencie przygotowywania tego komentarza, czyli przed godziną 18:00, najlepiej radzi sobie indeks Russell 2000, gdzie wzrosty sięgają 2,5%. Pozostałe indeksy nie odstają jednak za bardzo, ponieważ zarówno S&P500, Dow Jones, jak i Nasdaq dodają ponad 2%. Inwestorzy nie zwracali większej uwagi na opublikowane dziś o godzinie 16:00 ostateczne dane dotyczące nastrojów konsumentów w USA, które wypadły na granicznym poziomie 50 pkt. Być może przyćmiły je lepsze dane dotyczące sprzedaży nowych domów. Niewykluczone więc, że pozytywny sentyment będzie się utrzymywał do końca dzisiejszej sesji, ponieważ w kolejnych godzinach nie poznamy już żadnych odczytów makro.

W przyszłym tygodniu inwestorzy mogą bacznie przyglądać się informacjom z trzydniowego forum organizowanego przez Europejski Bank Centralny. Na ostatni dzień – środę, przewidziany jest panel dyskusyjny, w którym będą brali udział szefowie kluczowych banków centralnych – EBC, Fed i BoE, dlatego też niewykluczona jest podwyższona zmienność na rynku. To na co będą zwracali uwagę inwestorzy, to przede wszystkim kwestie dotyczące skali podwyżek stóp procentowych.

 

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

lukasz.stefanik@xtb.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.