Komentarz giełdowy: Sesja na GPW pod znakiem wyników

foto: gpw

Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem marazmu – WIG20 oscyluje w okolicach 0,20%. Dzisiejszy dzień i wczorajszy czas po sesji to przede wszystkim wyniki trzech znaczących spółek,z których JSW odnotowuje dzisiaj wzrost ponad 14%.

JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 3 kwartale 2022 roku 2,14 mld zł zysku netto wobec 252,6 mln zł zysku netto za ten sam kwartał, rok temu. Zysk operacyjny na poziomie 2,6 mld przebił zeszłoroczny wynik na poziomie 358 mln zł. Spółka podwoiła swoje przychody ze sprzedaży, z 2,58 mld zł do 5,14 mld zł. Lepsze wyniki to przede wszystkim wyższe ceny sprzedaży węgla koksowego.

PKN Orlen 

Polski gigant paliwowy również może pochwalić się ogromną poprawą wyników finansowych. W III kwartale zysk netto wyniósł 12,67 mld zł wobec 2,9 mld rok temu. Zysk operacyjny na poziomie 15,48 mld zł wobec 3,86 mld zł zaksięgowanych za ten sam okres, rok temu. Wynik EBITDA LIFO wyniósł 11,68 mld zl względem 4,3 mld zł zaksięgowanych rok temu. Przychody ze sprzedaży na poziomie 73 mld zł wygenerowane zostały w połowie za granicą. Segment energetyki Orlenu zwiększył produkcję energii i wypracował wyższy zysk operacyjny. Pozytywnie zaskoczył również wyniki z wydobycia ropy i gazu (wydobycie +62% k/k).Jedynym zaskoczeniem jest spadek oczyszczonej EBITDA LIFO, która w ujęciu k/k spadła w związku z niższą modelową marżą rafineryjną.

CD Projekt 

Z finansowego punktu widzenia III kwartał 2022 roku okazała się najlepszy w historii spółki. Zysk netto wyniósł 100 mln zł, a zysk operacyjny blisko 97 mln zł (Oba są niemal 6-krotnie większe niż wyniki za ten sam okres, rok temu). Spółka poinformowała, że tak dobre wyniki to głównie zasługa sprzedaży gry „Cyberpunk”. Na przestrzeni tego kwartału spółka kontynuowała pracę na dodatkami do Cyberpunka, zwłaszcza dodatkiem „Cyberpunk 2077 Widmo Wolności”, który zadebiutuje w przyszłym roku. Spółka poinformowała również, o dużym wpływie na lepszą sprzedaż gry premiery serialu osadzonego w uniwersum Cyberpunk. Spółka w chwili obecnej skupia się na rozwijaniu dodatku „Cyberpunk 2077 Widmo Wolności”.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.