Komentarz giełdowy: Pogrom na spółkach energetycznych

Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.

Fenomenem dzisiejszej sesji jest CD Projekt, którego akcje drożeją ponad 13%. Powidem takiej euforii inwestorów jest powrót graczy do gry Cyberpunk, w którego równocześnie grało w szczytowym momencie ostatnich 24 godzin ponad 130 tys. osób. Ponadto gra utrzymuje się na 5 miejscu światowych bestsellerów platformy Steam. Skokowy wzrost zainteresowania grą spowodowany jest sukcesem serialu Edgerunners na Netfilx, udostępnieniem graczom patcha 1.6 usprawniającego rozgrywkę oraz zapowiedzią wydania płatnego dodatku do Cyberpunka, którego premiera ma mieć miejsce w 2023r. Nie bez znaczenia są również prawdopodobne nadzieje giełdowych graczy na tzw. „wyciskanie shortów” czyli zmuszenie funduszy, które zajęły krótkie pozycje do ich pokrywania, co jeszcze bardziej wywindowałoby kurs CD Projektu. Na zwiększenie sprzedaży Cyberpunka ma również wpływ wyprzedaż, dzięki której można było nabyć grę za cenę 50% niższą Choć reakcja rynku i graczy jest dość zaskakująca, wydaje się, że będzie raczej krótkotrwała. Oceny gry nadal są przeciętne jak na skalę projektu. Według portalu Metacritic średnia ocena graczy wynosi 7/10 dla wersji zarówno na PC jak i na konsole nowej generacji. Pozostaje jedynie zachować zdrowy sceptycyzm oraz trzymać kciuki za CD Projekt, by w przypadku premiery kolejnej gry z wiedźmińskiej sagi obyło się bez podobnych dylematów.

Powodem dzisiejszego pogromu wśród spółek energetycznych i paliwowych była zapowiedź ministra Sasina o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. Byłyby nim objęte zyski za cały 2022 r. Rozwiązanie miałoby przynieść budżetowi państwa 13,5 mld zł na łagodzenie skutków wysokich cen energii w postaci tzw. „tarczy solidarnościowej”. Minister proponuje również wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych i jednostek samorządu terytorialnego. W dniu jutrzejszym rząd ma zająć się tą propozycją, więc jest szansa, że poznamy listę konkretnych spółek, które zostaną objęte tym rozwiązaniem oraz kryteria uznania zysków za nadzwyczajne. W dniu jutrzejszym zapowiada się sesja o podwyższonej zmienności.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.