Komentarz giełdowy: Niższa podwyżka we wrześniu to dla byków za mało?

foto: pixabay

Wczoraj poznaliśmy protokół FOMC, który rzucił więcej światła na dalsze kroki Rezerwy Federalnej. Reakcja indeksów mimo umiarkowanie gołębiego przekazu jest zdecydowanie ospała. Mimo, że rynek wycenia obecnie podwyżkę o 50 pb na poziomie 68% prawdopodobieństwa wobec blisko 50% przed protokołem indeksy wyraźnie złapały zadyszkę. Fed nie zamierza porzucić jastrzębiej polityki i koncentruje się na doprowadzeniu inflacji do celu. Bankierzy wskazali też, że byli świadkami 'hazardowych zakładów’ na rynku wokół dalszych ruchów Rezerwy Federalnej, które spowodowały lawinę spekulacji. Czy w ten sposób Fed komunikuje, by rynki nie dziwiły się konsekwencją jastrzębiego działania?

Choć Fed może czuć na sobie gospodarczą i polityczną presję zdławienia inflacji, pierwszy mały sukces ma już za sobą. Bankierzy wskazali też, że będą obserwować sytuację ekonomiczną i rozważać, czy zbyt duże podwyżki niepotrzebnie nie zaszkodzą gospodarce. Poznaliśmy dziś dane z USA – wnioski o zasiłek oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym. Rynek nieruchomości wyraźnie walczy z pogłębiającymi się problemami. Sprzedaż wyniosła 4,8 mln wobec 4,9 mln oczekiwanych i 5,12 mln w poprzednim kwartale (spadek o 5,9%). Problemy z dostępnością kredytów (coraz wyższe stopy procentowe i niższa zdolność kredytowa) i hamująca koniunktura kredytowa mogą okazać się być dopiero wstępem. Wnioski o zasiłek wzrosły mniej od oczekiwań, a indeks Phily Fed poprawił się, co świadczy nawet o poprawiającym się obrazie gospodarki USA.  Dane nie spowodowały jednak zmiany rynkowych oczekiwań wobec kolejnej podwyżki o 50pb, co wskazuje na to, że rynki są co do jej wysokości coraz pewniejsze.

Potężne wyprzedaże wracają dziś do tzw., 'meme stocks’, które zyskują popularność dzięki zorganizowanym akcjom inwestorów z portalu Reddit. Kurs akcji BedBath&Beyond spada o prawie 23% po ujawnieniu informacji o zamiarze sprzedaży walorów przez Ryana Cohena. Szalony rajd wyhamowuje też na walorach Gamestop i AMC, gdzie spadki sięgają ponad 5%.

Ropa utrzymuje się poniżej 100 USD za baryłkę, jednak powrót powyżej granicy pozostaje realny, ponieważ mniej bolesna, globalna recesja może nie doprowadzić do utrzymującej obniżki destrukcji popytu. Rosną walory Chevron i Occidental Petroleum. Apple wymazuje wszystkie spadki z pierwszej połowy roku, kurs wraca w okolice 175 USD przed jutrzejszą prezentacją nowego iPhone’a. Czy rosnąca spółka wyznaczy trend dla amerykańskich indeksów?

NASDAQ rośnie dziś o prawie 0,4%. S&P500 notowany jest blisko otwarcia, na niewielkim 0,1% plusie. Dow Jones traci 0,13%. DAX wzrósł dziś o 0,34%, a 1% zyskał WIG20, gdzie byki pozycjonują się, by pokonać opór przy 1700 punktów. Rodzimy WIG wykazuje olbrzymią słabość na tle amerykańskich indeksów i wciąż ma problem z opuszczeniem strefy spadkowej. W pierwszej połowie roku WIG wykazywał nadzwyczajną dywergencję na tle amerykańskich indeksów, co obrazuje skalę geopolitycznego ryzyka oraz słabości europejskich inwestorów.

Eryk Szmyd

Analityk rynków finansowych XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.