Komentarz giełdowy: Nieszczęścia chodzą trójkami

foto: flickr, GPW

Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW spowodowanych niepewnością wokół wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych, niejasności w kwestii sposobu jego naliczania oraz konkretnych kwot, które będą musiały zapłacić spółki. Niepewności wokół ogólnego sentymentu giełdowego sprzyja również incydent, jaki miał miejsce w przypadku Nord Stream 1 i Nord Stream 2.  W efekcie WIG20 traci 1,61%, z czego największe spadki odnotowuje LPP z wynikiem 4,99% pod kreską, PEPCO, które traci 4,94% oraz mBank, który traci 4,36%. Najlepiej podczas dzisiejszej sesji radzi sobie CCC z wynikiem 3,77% na plusie.

Jedno wydarzenie w wyjątkowy sposób wpływa na rynki oraz gospodarki europejskie – jest nim wyciek w trzech miejscach Nord Stream 1 i 2, który nastąpił w dniu uruchomienia gazociągu Baltic Pipe. To zdarzenie od razu stworzyło szerokie pole do spekulacji nt. wykluczenia tzw. siły wyższej i skłaniania się w kierunku celowego działania, którym mógł być sabotaż. O ile europejscy politycy zachowują pewną powściągliwość w ferowaniu wyroków i wskazywania ewentualnego winnego, sytuacja jest nader zastanawiająca. Notowania gazu TTF w ostatnich tygodniach odnotowywały wyraźny trend spadkowy w odpowiedzi na redukcję zużycia przez unijne gospodarki oraz znaczące wypełnianie magazynów. W efekcie ceny gazu TTF spadły z poziomu niemal 350 euro za MWh do 174 euro za MWh. Rynek zakładał, iż pomimo braku przesyłu gazu przez oba gazociągi z powodu problemów technicznych (jak podaje strona rosyjska), problem ten zostanie wkrótce zażegnany i gaz znów popłynie szerokim strumieniem. W poniedziałek wieczorem nadzieje te zostały rozwiane przez trzy znaczących rozmiarów wycieki, do których doszło jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu. Po czasie zaczęły pojawiać się śmielsze wypowiedzi unijnych polityków, w tym premier Danii Mette Frederiksen, która stwierdziła, iż nie można wykluczyć sabotażu. Premier Szwecji Magdalena Andersson podczas wtorkowej konferencji prasowej stwierdziła, iż w związku z przeciekami wykryto dwa wybuchy. Tezę tę opiera na informacjach pochodzących z stacji pomiarowej szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN), która zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, na których zauważono wycieki.  W efekcie ceny gazu TTF wzrosły w ciągu dwóch dni o niemal 20%. Na TGE cena gazu wzrosła w ciągu dwóch dni z 796,41 PLN za MWh do 989,01 PLN za MWh, To z kolei przełoży się na wzrost cen energii.

O ile do tej pory kwestia ewentualnego wznowienia przesyłu gazu przez oba gazociągi zależała od albo „zaginionej” turbiny, albo od „problemów technicznych”, o tyle obecnie mamy do czynienia z trzema znaczących rozmiarów uszkodzeniami gazociągu, których nie da się naprawić w ciągu tygodnia czy dwóch. W tej sytuacji żadne nowe preteksty do wstrzymywania czy ograniczania przesyłu gazu nie są już potrzebne. Cytując słynne powiedzenie z kultowego serialu: „Nadchodzi zima”.

Oby w tym roku była wyjątkowo łagodna.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.