Komentarz giełdowy: Król jednak nie powrócił

foto: GPW

Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE  wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu.

Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na „Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix. Fabuła serialu osadzona jest w uniwersum gry Cyberpunk 2077, w którą gra coraz większa liczba osób – według portalu Steamcharts średnia liczba graczy z ostatnich 30 dni wynosi nieco ponad 17 tys., co stanowi niemal 70% wzrost m/m.  24 godzinny szczyt liczby graczy wynosi ponad 85,5 tys.  Do wzrostu liczby graczy przyczyniło się również pojawienie się plotek o wypuszczeniu patcha 1.6 oraz oficjalnej zapowiedzi wydania dodatku o tytule Widmo Wolności. Należy jednak pamiętać, że o ile w przypadku gry Wiedźmin serial Netflixa znacząco wpłynął na liczbę graczy na Steam oraz poziom sprzedaży, o tyle w przypadku gdy Cyberpunk prawdopodobieństwo wystąpienia tożsamego zjawiska zdaje się być znacznie mniejsze. Należy wziąć pod uwagę znaczną rozbieżność w ocenach graczy. Nic więc dziwnego, że po porannym zrywie na akcjach CD projektu niemal całodniowy wzrost został zniesiony, w efekcie czego CD Projekt zakończył sesję z wynikiem 0,16%.

Należy również wspomnieć o kolejnych doniesieniach z frontu walk ukraińsko-rosyjskich. Ukraińskie wojsko odnosi kolejne sukcesy w ramach kontrofensywy prowadzonej w okolicach Charkowa. Ukraińcy zdobyli Biłohoriwkę, co jest wydarzeniem przełomowym, ponieważ  oznacza to, że pierwszy raz od 3 czerwca Rosjanie nie kontrolują całego obwodu ługańskiego. Kontrofensywa przebiega w zaskakująco szybkim tempie, co z kolei wpływa na kolejne oznaki optymizmu wśród akcji spółek wchodzących w skład indeksu WIG-UKRAINA, zwłaszcza dla Coal Energy, który zyskał ponad 13,45%.

Dzisiejszy dzień nie był szczęśliwy dla spółek gamingowych nie tylko znad Wisły. Akcje Take-Two Interactive tracą dzisiaj ponad 6% w związku z wyciekiem materiałów z nadchodzącej gry Grand Theft Auto VI.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.