Komentarz giełdowy: Kolejne zwycięstwo pod Grunwaldem

W dniu dzisiejszym WIG20 walczył o przebicie i utrzymanie się nad poziomem 1410 punktów, w czym pomogły mu wysokie notowania przede wszystkim PGE, które wzrosło 4,76%, CD Projekt ze wzrostem na poziomie 3,69% oraz Orange Polska, która zyskała 3,22%. Na tak wysokie notowania PGE w dniu dzisiejszym miało wpływ m.in. kilka pozytywnych informacji. Po pierwsze może to być techniczne odreagowanie serii ostatnich 8 spadkowych sesji. Ponadto wiemy, że spółka finalizuje transakcję przejęcia podmiotu istotnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Co więcej, po zniesieniu obliga, PGE będzie sprzedawać energię w trybie konkurencyjnym. Z dobrych informacji w dniu dzisiejszym liderem wzrostów na GPW jest Medicalgorithmics, która zyskuje ponad 30% w związku z zawarciem umowy z SysteMedic, obejmującej dystrybucję produktów i rozwiązań Medicalgorithmics na rynek izraelski. W dniu dzisiejszym pozytywnie zaskoczyło również Allegro, które zyskało 2,44%. Co do zasady czwarty kwartał roku sprzyja spółkom e-commerce z uwagi na intensywny zakupowo okres w okolicach dnia Wszystkich Świętych, Black Friday oraz zakupów świątecznych. Niechlubnym liderem spadków w dniu dzisiejszym są akcje spółki SimFabric, które odnotowują ponad 50% spadki. Powodem tak dużych wyprzedaży jest spółka PlayWay, która w ramach procesu budowy księgi popytu (ABB) sprzeda 44,98% akcji SimFabric po cenie 75% niżej od ceny rynkowej (2 zł za walor).

Optymizm panuje również za oceanem, gdzie główne indeksy w USA otworzyły się znacznie powyżej kreski –  NASDAQ zyskuje ponad 3%, S&P500 ponad 2%. Notowaniom pomogła dzisiejsza publikacja wyników dużych banków. Walory Bank of America zyskują ponad 4,5% ponieważ zysk i przychody pobiły szacunki analityków, dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom z handlu obligacjami i wyższym stopom procentowym. Podobnie sytuacja prezentuje się w odniesieniu do Bank of NY Mellon, którego akcje również zyskują ponad 4,5% po publikacji wyników lepszych od oczekiwań zarówno pod względem zysku na akcję (EPS), jak również przychodów. Dla ogólnego sentymentu mogą być również istotne jutrzejsze publikacje wyników potentatów amerykańskich w postaci J&J, Roche Holding, Goldman Sachs oraz Netflix.

WIG20 po ciężkiej walce zakończył sesję z wynikiem 1414 punktów, więc można powiedzieć, że dzisiejsza Bitwa pod Grunwaldem zakończyła się ponownym zwycięstwem – tym razem armii polskich inwestorów.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.