Komentarz giełdowy: Cisza przed burzą?

Dzisiaj mamy do czyniania z kolejnym dniem euforii na GPW, która udzieliła się również inwestorom zarówno z europejskich parkietów jak i z amerykańskiego. WIG20 zyskał 4,53%, z czego w największym stopniu urosły walory mBanku zyskując 7,57%. Powodem optymizmu były nie tylko wczorajsze dane z USA ale również znaczące sukcesy kontrofensywy wojsk ukraińskich w okolicach Chersonia. Oddziały wojskowe dotarły do granicy z obwodem ługańskim, natarcie na południu trwa. Ukraińska armia przełamała rosyjskie linie nad Dnieprem na północny wschód od Chersonia.

Jedynym czynnikiem, który może przełamać tę falę optymizmu, która wybiła WIG20 z pozycji „Grunwaldu” może być jutrzejsza decyzja RPP w sprawie podwyżek stóp procentowych. Aktualny konsensus rynkowy zakłada podwyżkę stóp o 25pb. Niemniej jednak ostatni odczyt inflacji, który okazał się wyższy od oczekiwań (17,2% wobec 16,5%) zostawia pole do negatywnego zaskoczenia dla rynków. Zdaje się, że w obecnym otoczeniu rynkowym zapowiadany przez Prezesa Glapińskiego plan dwukrotnej podwyżki stóp procentowych we wrześniu i w październiku w wysokości 25pb każda będzie musiał być zrewidowany. Ewentualna podwyżka stóp procentowych w wysokości większej niż 25pb w dniu jutrzejszym stwarza okazję do realizacji zysków wypracowanych przez inwestorów w ciągu ostatnich dwóch dni.

Nastroju inwestorów nie zepsuły nawet słowa prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, który na antenie RMF FM powiedział, iż cyt.:”Podatek od nadmiarowych zysków ma sens, jeśli spółki mają nadmiarowe zyski wykorzystując sytuację na rynku i takie spółki powinny być nim opodatkowane. PKN Orlen nie ma nadwymiarowych zysków. W 2016 roku przychód Orlenu to 80 mld zł, zysk brutto 8,7 proc., a w pierwszym półroczu 2022 roku przychód 104 mld zł, zysk brutto około 8 proc. Jak możemy mówić o nadwymiarowym zysku w przypadku Orlenu”. Stwierdził również, iż cyt:.”Jest jeszcze kwestia inwestycji. Przez pięć lat wydaliśmy na inwestycje 40 mld zł, a Orlen w tym czasie miał 30 mld zł zysku. Inwestujemy w bezpieczeństwo Polaków, elektrownie niskoemisyjne, modernizacje rafinerii”.  Wygląda na to, że pierwszy potencjalny największy kontrybutor do puli dochodów rządu z tytułu podatków od zysków nadzwyczajnych znalazł sposób, by tego podatku nie zapłacić. Rodzi to pytanie, czy pozostałe spółki Skarbu Państwa znajdą sposób, by również znacząco ograniczyć wysokość zapłaconego podatku.

A jak wiadomo, Polak potrafi.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.