Kolejna fala zwyżek na USD

foto: pixabay

Stany Zjednoczone: Prezes Fed, Jerome Powell, wystąpił w amerykańskim Kongresie, przedstawiając przed Komisją Bankową Senatu USA raport na temat polityki monetarnej prowadzonej przez Fed.

Stany Zjednoczone: Indeks rynku nieruchomości NAHB wyniósł w lipcu 68 pkt., zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami.

Stany Zjednoczone: Napływ kapitałów długoterminowych do Stanów Zjednoczonych w maju wyniósł 45,6 mld USD, czyli więcej niż oczekiwano (34,4 mld USD).

Słowacja: Inflacja HICP w Słowacji w czerwcu wyniosła 2,9% rdr, zgodnie z oczekiwaniami.
Wielka Brytania: Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniosła 2,4% w ujęciu rdr w porównaniu z oczekiwaniami zakładającymi 2,6% rdr. W ujęciu mdm inflacja CPI znalazła się na poziomie 0% wobec oczekiwań 0,2%.

Wielka Brytania: Inflacja PPI w Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniosła 3,1% w ujęciu rdr w porównaniu z oczekiwaniami zakładającymi 3,2% rdr. W ujęciu mdm inflacja PPI znalazła się na poziomie 0,2%, zgodnie z oczekiwaniami.

Strefa Euro: Inflacja HICP w strefie euro w czerwcu wyniosła 0,1% mdm oraz 2% rdr, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami.

Naszym zdaniem: Wczoraj Jerome Powell tchnął nowe życie w amerykańskiego dolara. O ile wczorajszy poranek upływał pod znakiem delikatnego osłabiania się amerykańskiej waluty, to około południa polskiego czasu strona popytowa na tym rynku uaktywniła się i pozostała silna do dzisiejszego poranka. Inwestorzy zaczęli wierzyć w możliwy przełom na USD kilka godzin przed wystąpieniem szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, zakładając optymistyczny wydźwięk jego przemówienia w Kongresie.

I nie pomylili się: zgodnie z oczekiwaniami, Powell przedstawił optymistyczną wizję sytuacji w amerykańskiej gospodarce, nie tylko tej obecnej, lecz także przyszłej. Wyraził on zdanie, że przez kilka kolejnych lat utrzymywać się będzie dobra sytuacja na amerykańskim rynku pracy, a wzrost gospodarczy będzie zadowalający. Jednocześnie, szef Fed stanął w obliczu pytań (również tych niewygodnych) o wpływ polityki protekcjonizmu w USA na gospodarkę tego kraju – jednak stwierdził on, że w długoterminowej perspektywie wpływ stanowczej polityki Trumpa dotyczącej ceł może być dla globalnej gospodarki korzystny. W tej retoryce również nie było niespodzianki, ponieważ spodziewano się, że Powell jako Republikanin, raczej nie będzie krytykować obecnej administracji.

Jednocześnie, warto zaznaczyć, że wystąpienie Powella w Kongresie – pierwsze za jego kadencji na stanowisku szefa Fed – przedstawiało najbardziej optymistyczne stanowisko przewodniczącego Rezerwy Federalnej od kilku lat. Powell ocenił, że Fed jest bliski swoim celom polityki pieniężnej po latach trudności w walce ze skutkami kryzysu gospodarczego.

W rezultacie, dzisiaj rano indeks BOSSAUSD zaatakował tegoroczne maksima w okolicach 80,75 pkt. Notowania EUR/USD zawróciły na południe do okolic 1,1610, natomiast wartość pary walutowej USD/JPY wystrzeliła w górę do okolic 113, czyli do najwyższego poziomu od pół roku.

Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.