Już inaczej musimy płacić mandaty, grzywny i podatki

foto: flickr

Indywidualny rachunek podatkowy będzie służył do wpłat opłaty skarbowej, mandatów i grzywien. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych, na które są dokonywane płatności za PIT, CIT i VAT będą aktywne do dnia 31 grudnia 2019 r.

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują przepisy wprowadzające indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek, na którego wpłaty będą dokonywać podatnicy i płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług.

– Mikrorachunek podatkowy utworzono zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i dla osób nieprowadzących takiej działalności – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Radosław Bulejak, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. – To rozwiązanie prawne wzorowane jest na indywidualnym rachunku składkowym działającym już w sprawach ubezpieczeń społecznych.

Wprowadzone zmiany mają uprościć podatnikowi wpłatę należności podatkowych oraz zniwelować pomyłki zapłaty podatków na niewłaściwe konto.

– Przykładowo, jeżeli podatnik zmienia miejsce zamieszkania, a zmiana ta wpływa na zmianę właściwości urzędu skarbowego, to zmuszony jest również do znalezienia rachunku bankowego, na które po zmianie urzędu będzie zobowiązany płacić należności podatkowe – wyjaśnia dr R.Bulejak. – Taki obowiązek przestanie istnieć po wprowadzeniu mikrorachunku podatkowego.

Ministerstwo Finansów udostępniło już stronę, na której można wygenerować numer mikrorachunku, podając PESEL lub NIP.

Należy o tym pamiętać, gdyż wpłaty na mikrorachunek podatkowy będą obligatoryjne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.