Jeden z mocniejszych tegorocznych wzrostów indeksu WIG

foto: GPW

Wtorek przyniósł jeden z mocniejszych tegorocznych wzrostów indeksu WIG. Ogółem w trakcie ostatnich trzech sesji indeks wzrósł łącznie o 3,6% i tym samym nadrobił część strat względem otoczenia zewnętrznego z wcześniejszych okresów. Odbicie koncentruje się jednak przede wszystkim w obszarze najbardziej płynnych spółek, czyli wchodzących w skład indeksu WIG20, gdzie za dużą część obrotu odpowiada kapitał zagraniczny. Odreagowanie WIG20 dodatnio koreluje także z lipcowym umocnieniem złotego, czy to do euro, czy dolara. Na giełdach zachodnioeuropejskich wczorajsza sesja także ze wzrostami, a sentymentowi sprzyjać mógł pozytywny sygnał z sektora przemysłu w postaci wstępnych odczytów PMI, które okazały się, dla strefy euro oraz jej największej gospodarki, Niemiec, lepsze od konsensusu i jednocześnie lepsze mdm (o tyle istotne, że jest to przełamanie serii sześciu z rzędu miesięcy ze spadającą wartością wskaźnika). W Stanach Zjednoczonych z kolei pozytywny sentyment podtrzymuje udany początek sezonu wynikowego dla spółek, gdzie zdecydowana większość przedsiębiorstw bije konsensusy, mimo, że są one na dość wysokich poziomach.

Po zamknięciu wczorajszej sesji raporty półroczne przekazały m.in. Orange oraz BZWBK. W przypadku operatora telekomunikacyjnego, wyniki za II kw. 2018 r. są wyższe od konsensusu PAP (na EBITDA o blisko 4%). W przypadku banku, zysk netto na akcjonariuszy jednostki dominującej jest wyższy od konsensusu także o blisko 4%, w ujęciu rocznym wykazany jest jednak niewielki (2,5%) spadek zysku, mimo kilkuprocentowego rdr wzrostu wyniku odsetkowego i prowizyjnego. Wzrosła jednak strona kosztowa (koszty operacyjne: +10,5% rdr) oraz odpisy netto z tytułu utraty wartości kredytów (z ok. 100 mln zł do blisko 252 mln zł – m.in. z uwagi na zastosowanie nowego modelu zgodnie z MSSF9).

W kalendarium na dziś uwagę zwracają dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz z Niemiec (Indeks Instytutu IFO, obrazujący nastroje przedsiębiorców). Na dziś zaplanowane jest także spotkanie Trumpa z Junckerem w Waszyngtonie, na którym można oczekiwać dyskusji m.in. o cłach handlowych. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.