Janet Yellen – Najważniejsza osoba amerykańskich finansów

Niejednokrotnie czytamy w prasie o decyzjach FED lub FOMC w USA. Są to, w bardzo dużym skrócie mówiąc, odpowiedniki naszego Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej.

Dziś przedstawimy sylwetkę osoby stojącej na czele tych organów w Stanach Zjednoczonych; jednej z najpotężniejszych kobiet na świecie, pierwszej kobiety na tym stanowisku – Janet Yellen. Zanim jednak do tego przejdziemy spójrzmy jak jest powoływany i jakie są najistotniejsze uprawnienia prezesa Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA.

Bardzo często o szefie Fed mówi się jako o najbardziej wpływowym decydencie gospodarczym w USA. Wybierany on jest z pośród członków Rady Gubernatorów Fed przez prezydenta za radą i zgodą Senatu. Jego kadencja wynosi 4 lata. Z kolei jeżeli mówimy o uprawnieniach, przewodniczący kieruje posiedzeniami FOMC oraz obradami Rady, zwołuje posiedzenia i opracowuje ich porządek, ustala harmonogram i terminarz jej prac. Ponadto wypowiada się publicznie w imieniu banku i pełni funkcje reprezentacyjne w relacjach z innymi jednostkami np. reprezentuje bank centralny USA w takich organizacjach jak OECD, APEC czy w trakcie spotkań grupy G-7, oraz ma obowiązek złożenia dwa razy w roku sprawozdania z działalności Fed Kongresowi.

Wracając do Janet Yellen, jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku w 100-letniej historii Fed-u. Ma polskie korzenie, jej dziadek od strony matki pochodził z Suwałk. Urodziła się 13 sierpnia 1946 w Nowym Jorku; z wykształcenia jest ekonomistką. W 1994 roku ówczesny prezydent USA Bill Clinton zaproponował jej członkostwo w Radzie Gubernatorów Fed. W latach 1997−1999 pełniła funkcję przewodniczącej zespołu rady doradców ekonomicznych prezydenta USA. W 2004 awansowała na prezesa Banku Rezerwy Federalnej w San Francisco; stanowisko to sprawowała do 2010 roku. Co ciekawe w tym okresie, jako jedna z niewielu przewidziała kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości, od którego jak wiemy rozpoczął się w 2008 roku kryzys finansowy. Już w 2009 roku mogła zostać szefową Rezerwy Federalnej, ale ostatecznie tą instytucją pokierował jej poprzednik – Ben Bernanke. Ją z kolei w 2010 roku mianowano wiceszefem tej instytucji, natomiast trzy lata później – 9 października 2013 roku -prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama desygnował ją na stanowisko przewodniczącego.

6 stycznia 2014 roku jej wybór został zatwierdzony przez amerykański Senat. Po zaprzysiężeniu mówiła:

„Mandat Fed polega na służbie wszystkim Amerykanom. Zbyt wielu nie może znaleźć pracy i martwi się czy będzie w stanie zapłacić rachunki i utrzymać rodzinę. Fed może pomóc, jeśli wykonuje swą pracę skuteczne. Możemy pomóc zapewnić, by każdy miał szanse na poprawę swego życia”

Yannet Yellen uważana jest za współtwórcę obecnej polityki Fed czyli tzw. luzowania ilościowego (QE, quantitative easing,) mającej na celu m.in. zwiększenie wielkości podaży pieniądza w obiegu pieniężnym oraz na zasilaniu gospodarki tanim pieniądzem poprzez skupowanie co miesiąc obligacji skarbu państwa, papierów wartościowych oraz ich pochodnych. Yellen była również najbliższą współpracownicą Bernankego. Wspierała jego politykę zmniejszania bezrobocia przez utrzymywanie stóp procentowych na możliwie najniższym poziomie. Obecnie oczekuje się, że głównym zadaniem „maleńkiej damy o wielkim IQ” (jak pieszczotliwie mówi się o Yellen – mierzy zaledwie 160 cm), będzie kontynuacja pracy swojego poprzednika – poprzez działania antykryzysowe oraz politykę pobudzania gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Jako ciekawostkę można dodać, że Yellen dzięki pracy w Fed, zdobyła nie tylko cenne doświadczenie i umiejętności, ale również swojego męża – George’a Akerlofa, późniejszego zdobywcę Nagrody Nobla (w dziedzinie ekonomii w 2001 roku).

W 2015 roku Forbes umieścił ją na 7 miejscu najpotężniejszych ludzi na świecie i na 4 na liście najpotężniejszych kobiet świata.

Michał Palenciuk, Macroinvest

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.