Jaki wpływ na złotego mają turbulencje na rynkach wschodzących?

foto: NBP

Sierpniowe zawirowania na rynkach wschodzących nie pozostały bez wpływu na Polską walutę, jednak kilkugroszowe osłabienie się złotego względem euro i dolara, to nic w porównaniu do kryzysów walutowych w Turcji i Argentynie. Jakie są prognozy dla złotego?

– Może się wydawać, że złoty jest osłabiony i podatny na wahania, jednak jeżeli spojrzymy na to, co działo się na innych rynkach, to musimy stwierdzić, że sytuacja złotego jest naprawdę niezła – mówi główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.

Mowa przede wszystkim o Turcji i o Argentynie, gdzie szaleją kryzysy walutowe, w efekcie których waluty tych krajów straciły po prawie 30 proc. względem amerykańskiego dolara. Inwestorzy zareagowali nerwowo i nie oszczędzili także innych rynków wychodząc z nich „na wszelki wypadek”. Najbardziej traciły brazylijski real i południowoafrykański rand – po ok. 10 proc., zawirowania dotknęły także meksykańskiego peso.

– Ta sytuacja pokazuje, że warto dbać o stabilność instytucjonalną i utrzymywać w ryzach finanse publiczne oraz bilans płatniczy. Polska we wszystkich tych dziedzinach jest przez inwestorów postrzegana jako kraj względnie bezpieczny – tłumaczy ekonomista. – Z drugiej jednak strony powinniśmy obserwować sytuację, bo chociaż złoty jest nieco niedowartościowany, to może się okazać, że przez turbulencje na rynkach nasza waluta będzie w najbliższych tygodniach słabsza, a zmienność notowań będzie nieco większa, niż zwykle – przewiduje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.