Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, gdy chcemy kupić mieszkanie

foto: pexels

Trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie 5 tys. zł netto miesięcznie może uzyskać kredyt hipoteczny w wielkości najniższej od 2013 r., w wysokości 320 tys. zł. Jednak istnieją sposoby, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Dla porównania dokładnie 4 lata temu taka rodzina mogła liczyć średnio na 466 tys. zł. Oznacza to spadek aż o jedną trzecią. Trzeba jednak dodać, że w tym czasie wiele osób otrzymało podwyżki wynagrodzenia, co częściowo rekompensuje negatywne zmiany.

– Dostępność kredytów nie jest tak zła, jak może się wydawać na podstawie naszego wyliczenia, ale te osoby, które nie dostały podwyżki wynagrodzeń w ostatnim czasie mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jarosław Sadowski z Expandera.

Najskuteczniejszym sposobem, aby jednak uzyskać kredyt byłoby wynegocjowanie podwyżki. A jeśli to się nie uda, to można wydłużyć okres kredytowania.

– Dobrym sposobem jest zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. Możemy zaciągnąć niewielki kredyt i spłacić go terminowo, taka informacja pojawi się w bazie BIK, a bank zobaczy, że jesteśmy odpowiedzialnym kredytobiorcą i chętniej przyzna kredyt – ocenia J.Sadowski.

Źródło: MarketNews24

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.