Jak zmniejszyć ryzyko wynajmowania mieszkania związane z kaucją i rozliczeniem mediów

foto: pixabay

Największe błędy związane z wynajmowaniem mieszkania dotyczą nie tylko zachowania zbyt dużych praw przez właściciela, ale także sposobu rozliczania kaucji i opłat za media.

Właściciel powinien pogodzić się z tym, że wynajmując mieszkanie ogranicza swe prawa i nie może kontrolować lokatorów w sposób naruszający ich prywatność. To powinno być zapisane w umowie najmu, podobnie jak sposób rozliczenia kaucji i opłat za wodę czy energię elektryczną.

– Kaucja jest po to, aby rozliczyć należności powstałe podczas najmu, na koniec którego trzeba je zapłacić – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jerzy Sobański, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Kaucja nie powinna być traktowana jako sposób na rozliczenie czynszu za ostatni miesiąc najmu, bo wówczas często nie wystarcza, aby rozliczyć też opłaty za media. I najlepiej, gdy jest to zapisane w umowie najmu. Sposób rozliczania mediów też powinien być ujęty w umowie.

– Ja zawszę zalecam przepisywanie liczników na najemcę, co może być dla niego bardzo korzystne, gdy sam wybierze sobie taryfę opłat – doradza ekspert. – Wtedy najemca dostaje rachunki i je opłaca, wtedy też unikniemy sytuacji, gdy na zakończenie umowy zaległą kwota opłat za media jest większa niż pobrana kaucja.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.