Jak grali najlepsi w II rundzie edukacyjnego konkursu TMS?

W pierwszym tygodniu rywalizacji najlepsi uczestnicy postawili na rynek surowców. Szczególną popularnością cieszył się gaz naturalny. W drugiej rundzie demo rywalizacji popularność surowców przebiły indeksy giełdowe. Zwycięzcy drugiego tygodnia w głównej mierze skupili uwagę na parkiecie amerykańskim oraz niemieckim.

Druga runda edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers, przypadła na okres zniżkujących indeksów giełdowych, niezdecydowanych ruchów notowań złota, taniejącej ropy oraz słabnącego na sile dolara amerykańskiego.

Niemiecki DAX, a konkretnie CFD DE30, zrównał się w wrześniowymi dołkami. Podobne, niechlubne rekordy widać było również na innych parkietach europejskich. Nastroje były dyktowane przez obawy o opóźnienia w zatwierdzeniu pakietu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. Ryzyko wzbudzało i nadal wzbudza potencjalne zakłócenie w przebiegu wyborów w USA (zaplanowanych na 3 listopada). Dodatkowo rynek jest wrażliwy na wpływ drugiej fali pandemii, która właśnie przetacza się przez Stary Kontynent. Niewiele optymizmu wlał odczyt stanu niemieckiego przemysłu. Odczyt PMI z tego sektora wzrósł do 58 pkt. z 56.4 pkt. Dodatkowo instytut Markit podkreśla, że utrzymanie tempa wzrostu na tym poziomie będzie trudne do utrzymania.

BUTTON: DOŁĄCZ BEZPŁATNIE!

Ubiegły tydzień przyniósł również drugą debatę między prezydentem Donaldem Trumpem a Joe Bidenem – kandydatem Demokratów. Przebiegająca w cywilizowanej atmosferze potyczka dwóch polityków nie wniosła nic nowego. Nie było również widać większej reakcji Wall Street. Co prawda na otwarciu piątkowej sesji indeksy zza oceanu zniżkowały, ale w drugiej połowie sesji NASDAQ100 oraz Dow Jones zaczęły pomału odrabiać straty.

Wysoka aktywność i wysoka stopa zwrotu

Tak jak podkreśliliśmy na początku, najlepsi w 2 tygodniu konkursu inwestowali głównie na indeksach giełdowych. Zwycięzca z dorobkiem 214,75 proc. stopy zwrotu (nick: Hajer), wykonał ponad 140 transakcji na kontraktach CFD US100. W portfelu znaleźć można pojedyncze pozycje na DE30 (kontrakt na DAX), złoto czy USD/JPY. Jednak tym co zadecydowało o zwycięstwie  był handel na technologicznym indeksie. „Hajer” uprawiał styl mocno spekulacyjny. Transakcje „buy” występują niemalże naprzemiennie z pozycjami „sell”. Pojedyncze wejścia w rynek trwały krótko, od kilku do kilkudziesięciu minut. Najlepsza pojedyncza pozycja dała zarobić zwycięzcy ponad 2,5 tys euro, najgorsza uszczupliła portfel gracza o 2268 euro.

Krzywa kapitału portfela zwycięzcy 2 tygodnia konkursu. Źródło: TMS Brokers

 

Tylko jeden rynek i kierunek

Wicelider uzyskał 197,57 proc. stopę zwrotu. To klasyczny przykład koncentracji na jednym rynku. W tym wypadku był to DE30 (kontrakt oparty o niemiecki DAX). Stosunkowo wysoka zmienność indeksu w minionym tygodniu pozwalała na zdobycie ponadprzeciętnego wyniku. Frankfurcka giełda przez większą część pięciu sesji drugiej rundy konkursu znajdowała się w odwrocie, a kolor czerwony dominował. Ten spadkowy trend wykorzystał „ANRO1999”, który od samego początku pozycjonował się na sprzedaż indeksu. W portfelu przeważają krótkie pozycje, a najlepsza dała zarobić wiceliderowi ponad 4 600 euro. Na krzywej kapitału nie widać drastycznych spadków. Srebrny medalista wykonał prawie 3 krotnie mniej transakcji od zwycięzcy drugiego etapu.

Krzywa kapitału portfela inwestora, który zajął II miejsce w drugim tygodniu konkursu. Źródło: TMS Brokers

 

Nie ilość a jakość

Najniższe miejsce na podium przypadło graczowi o nicku „DamonPunk”. Trader ten jest dowodem na to, że wysoka stopa zwrotu (194,98 proc.) jest możliwa nawet wówczas, gdy dokonujemy niewielu transakcji . Ten przykład pokazuje, że nie ilość a jakość ma znaczenie. W portfelu inwestora odnajdujemy bowiem jedynie 2 pozycje „sell”, które zostały zawarte w poniedziałek (19 X) oraz środę (21 X), a zamknięte jedna po drugiej podczas czwartkowej sesji. Brązowy medalista udowadnia, że nawet w przypadku, gdy na trading nie mam zbyt dużo wolnego czasu, możemy powalczyć o nagrody w konkursie czy wysokie zyski w prawdziwym inwestowaniu.

Krzywa kapitału portfela brązowego medalisty 2 tygodnia konkursu. Źródło: TMS Brokers

 

Ranking drugiej rundy konkursu, źródło TMS Brokers

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.