Ile zarabiają pracownicy z branży nieruchomości?

Pomimo pandemii rynek nieruchomości zakończył rok ze wzrostami. Zarówno na rynku nieruchomości mieszkaniowych, jak i komercyjnych – szczególnie w przypadku obiektów magazynowych. Dobrą koniunkturę branży odczuli również pracownicy – blisko połowa z nich otrzymała podwyżkę w 2020 roku – 45%. Czy opłaca się pracować w nieruchomościach? Na jakie zarobki mogą liczyć specjaliści w 2021 roku?

W trakcie ostatnich 12 miesięcy miały miejsce trzy epizody lockdownu, które przełożyły się na masowe ograniczenia w handlu. Z jednej strony stracił sektor dużych nieruchomości handlowych, z drugiej jednak na popularności zyskały mniejsze formaty – takie jak centra typu convenience (do codziennych zakupów) czy parki handlowe. Spowolnienie można było dostrzec również na rynku biurowym ze względu na wprowadzoną pracę zdalną.

Wbrew prognozom i trudnej sytuacji w branży dynamika zatrudnienia nie maleje. Firmy poszukują wykwalifikowanych kandydatów w obszarach chociażby zarządzania nieruchomościami czy utrzymania obiektów komercyjnych. Te stanowiska odgrywają kluczową rolę w kontekście zatrzymania najemców dużych powierzchni komercyjnych – wyjaśnia Wiktoria Bożek, lider zespołu Construction & Property w firmie rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire.

W dobrej sytuacji znaleźli się deweloperzy nieruchomości mieszkaniowych oraz obiektów magazynowych. Jak wynika z najnowszych danych JLL – Polska utrzymała trzecie miejsce wśród najbardziej aktywnych rynków w Europie w tym sektorze. Nasz rynek magazynowy odnotował w 2020 roku rekordowy wynik, co po raz kolejny potwierdza jego siłę. Warto podkreślić też rosnącą popularność tzw. logistyki miejskiej, która została dodatkowo wzmocniona przez dynamiczny wzrost sprzedaży e-commerce[1].

Wynagrodzenia w górę

Stałe zapotrzenowanie na specjalistów przełożyły się na płacowy optymizm pracowników. W przypadku niektórych specjalizacji oczekiwania płacowe kandydatów w ostatnich miesiącach wzrosły. Potwierdzają to dane zgromadzone w najnowszym raporcie „Przegląd wynagrodzeń Polska 2021”, z którego wynika, że blisko połowa pracowników z branży nieruchomości otrzymała podwyżkę w ostatnich miesiącach. U co trzeciego pracownika pensja pozostała na stabilnym poziomie. Tylko 25% zatrudnionych otrzymało niższe wynagrodzenie. W większości przypadków były to jednak tymczasowe ograniczenia wprowadzane przez firmy w celu optymalizacji kosztów.

 

Najlepiej płatne specjalizacje nieruchomościach
w 2021 roku

Na atrakcyjne płace mogą liczyć specjaliści zatrudnieni w obszarze logistyczno-magazynowym, który jawi się zdecydowanie jako najbardziej stabilny sektor rynku nieruchomości. Deweloperzy najczęściej zgłaszają zapotrzebowanie na ekspertów od zakupu gruntów, zarządzania projektami i zarządzania nieruchomościami.

Dobrym przykładem zachęcającym do rozwoju kariery w nieruchomościach jest stanowisko Property Managera. Tutaj Junior zarobi nawet od 7-10 tys. zł brutto. A z biegiem lat jako Head of Property Management może liczyć na wynagrodzenie na poziomie nawet 30 tys. zł brutto.

Devire prezentuje listę 10. najczęściej poszukiwanych i najlepiej płatnych stanowisk w branży nieruchomości:

  1. Land Acquisition Manager

Wynagrodzenie: 12.000 – 20.000 PLN brutto

  1. Project Manager (ds. przygotowania i realizacji inwestycji)

Wynagrodzenie: 12.000 – 18.000 PLN brutto

  1. Property Manager

Wynagrodzenie: 11.000 – 16.000 PLN brutto

  1. Asset Manager

Wynagrodzenie: 18.000 – 30.000 PLN brutto

  1. Investment Manager

Wynagrodzenie: 15.000 – 25.000 PLN brutto

  1. Leasing Manager (industrial)

Wynagrodzenie: 15.000 – 30.000 PLN brutto

  1. Development Director

Wynagrodzenie: 20.000 – 28.000 PLN brutto

  1. Technical Portfolio Manager

Wynagrodzenie: 15.000 – 25.000 PLN brutto

  1. Facility Manager

Wynagrodzenie: 10.000 – 15.000 PLN brutto

  1. Lease Administrator (Specjalista ds. zarządzania umowami najmu)

Wynagrodzenie: 6.000 – 9.000 PLN brutto

 

Więcej informacji na temat wynagrodzeń w branży nieruchomości w najnowszym raporcie „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021”.

https://www.devire.pl/publikacje/przeglad-wynagrodzen-2021/

[1] https://www.jll.pl/pl/trendy-i-analizy/inwestor/polski-rynek-magazynowy-po-raz-kolejny-na-europejskim-podium

 

Kontakt dla mediów:

 

Karina Chowaniak

Communications Manager Devire

e-mail: kchowaniak@devire.pl

kom.: 730 767 809

 

***

Devire to firma rekrutacyjna i outsourcingowa oferująca usługi rekrutacji stałych, pracy tymczasowej, IT Contractingu oraz RPO. Firma działa w Europie od 1987 roku i posiada biura w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu oraz Frankfurcie, Monachium, Pradze, Ostrawie i Hradec Kralove.

Devire jako jedyna firma w swojej branży w Polsce działa w modelu zbliżonym do turkusowej organizacji – w oparciu o płaską strukturę, transparentność oraz elastyczność.  Motto Devire „finding people who click” oddaje przywiązanie firmy do tworzenia najlepszych połączeń między pracodawcami i pracownikami, z wykorzystaniem technologii oraz wiedzy i doświadczenia konsultantów.

Więcej informacji: www.devire.pl     

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.