Ile można wynegocjować u deweloperów: rekordowo w Gdańsku

foto: serwis agencyjny MondayNews™

Warto negocjować z deweloperem. Tym bardziej, że nawet mała obniżka ceny mieszkania, choćby o 1% w tym przypadku idzie już w tysiące złotych. Obniżki bywają duże, największe w Gdańsku, gdzie można zbić cenę o ponad 10%.

Najłatwiej wynegocjować obniżkę ceny na początku oraz na końcu realizacji inwestycji. Zanim budowa tak na dobre się rozpocznie deweloperowi zwykle zależy na sprzedaży, czy nawet rezerwacji części mieszkań. Będzie on mógł się nimi pochwalić w banku. Poprawi to jego pozycję w negocjacjach dotyczących kredytu na realizację już całej inwestycji. Ponadto banki zanim wypłacą kredyt zwykle oczekują, że pewien odsetek z puli wszystkich lokali w projekcie znajdzie nowych właścicieli jeszcze w ramach tzw. przedsprzedaży. Poza tym fakt, że w danej inwestycji część lokali została już sprzedana przyciąga kolejnych chętnych. Bardziej ufają oni takiemu deweloperowi i przeważnie można ich skłonić do złożenia podpisu pod umową nie oferując już większego upustu.

– Możliwość wynegocjowania obniżki pod koniec realizacji projektu wynika z kolei ze zwyczajowego pośpiechu dewelopera – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jarosław M.Skoczeń z Emmerson Realty SA. – Każdemu deweloperowi zależy na czasie, bo sprawne zakończenie inwestycji pozwala na rozpoczęcie kolejnej. W takiej sytuacji należy jednak zachować daleko posuniętą ostrożność, bo ważne jest dlaczego tych kilki mieszkań nikt dotąd nie kupił. Przeważnie wynika to z jego defektów: kiepskiego rozkładu pomieszczeń, problemów z instalacjami czy innych mankamentów. Trzeba, więc dokładnie się zastanowić. Dobrym pomysłem może być zaproszenie do takiego lokalu specjalisty, który bardzo szybko będzie potrafił wskazać jego braki.

Największa różnica między ceną ofertową a transakcyjną za mkw. nowych mieszkań w II kwartale bieżącego roku miała miejsce właśnie w stolicy Pomorza. Osobom, które zakupiły lokal mieszkalny w Gdańsku prosto od dewelopera udawało się wynegocjować średnio ponad jedną dziesiątą z wyjściowej stawki. W pozostałych miastach było to już wyraźnie mniej. W Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach przeciętnie udało się obniżyć cenę o około 5%. Najniższe rabaty skłonni byli dawać deweloperzy z Poznania i Krakowa. Upust w tych miastach wynosił odpowiednio 2,6% i tylko 2,3%.

1 Komentarz

  1. Wiele osób wgl nie wie nawet, że zawsze mozna negocjować cenę i płaci tyle ile chcą, a to jest błąd. Mieszkam w Gdańsku i sam kupiłem kawalerkę 7 tysięcy taniej – niby to niewiele w skali mieszkania, ale wystarczająco by jakoś je urządzić chociaż prowizorycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.